fbpx
-2.1 C
Skopje

ГДУ почнува со собирањето потписи за регистација

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Иницијативниот одбор за основање на политичката партија Граѓанско Демократска Унија (ГДУ) објави соопштение на својот официјален facebook профил, во врска со стартот на собирањето потписи потребни за основањето на партијата.
„Почитувани граѓани, за сите оние кои сакаат да ја дадат својата поддршка за иницијавата за формирање на нов политички субјект со граѓански концепт, а воедно сакаат да бидат и основачи на Граѓанско Демократска Унија – ГДУ, би сакале да Ве известиме за начинот и постапката за остварување на Вашето граѓанско право и давање на потпис.
Бидејќи има непотребни бирократски бариери воспоставени од претходните власти, дел од нашите поддржувачи се соочуваат со нелогичности и трошоци.
За таа цел, наши тимови ќе посетат повеќе места ширум Македонија за сите заинтересирани граѓани да ги добијат потребните информации.
За да станете основачи на „Граѓанско Демократска Унија“ – ГДУ, потребни се следните два документи:
1. Уверение за државјанство на РМ;
2. Изјава со Ваш потпис, заверена на нотар.

За повеќе информации слободно може да не контактирате на ФБ страната „Граѓанско Демократска Унија“ или на следниот и-мејл: [email protected]

Добредојдени се сите добронамерни граѓани на Република Македонија, заедно да се обединиме во една модерна, демократска политичка десница, која има за цел, да ја направи Република Македонија подобро место за живеење за нас и за идните поколенија“ – се вели во соопштението на Иницијативниот одбор за основање на ГДУ.

ВАЖНО СООПШТЕНИЕПочитувани граѓани, за сите оние кои сакаат да ја дадат својата поддршка за иницијавата за формирање…

Posted by Граѓанско Демократска Унија on Monday, December 25, 2017

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Груевски и Боркица со изјава: Бесрамно се насладуваат на лагите пуштени во јавноста

Одгласите по последната аудио снимка од разговор за време на ручек во струмички хотелски ресторан помеѓу Зоран Заев и Александар Верушевски, се уште не...

Овие се најопасните хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте

Овие се „најопасните“ хороскопски знаци: Не ги предизвикувајте Секој хороскопски знак си има своја „темна“ страна, сепак, некои знаци од Зодијакот се сметаат за навистина...

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...
- Advertisement -