fbpx
11 C
Skopje

ГДУ: Реформите се потребни за благосостојбата на граѓаните, а не заради нечија политичка суета

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

„Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер турнејата низ шесте балкански земји што се надвор од Европската унија ја започнува денеска од Македонија. Онаа Македонија која на ранг листата на Индексот за перцепција на корупцијата денес се наоѓа на најниското 107 место.Онаа Македонија во која функционирањето на правната држава е апстрактен поим.И да, највисоките државни претставници на таквата Македонија (премиерот и Претседателот на Републиката) денеска ќе ги реафирмираат заложбите на земјава за отпочнување на преговори за членство во Унијата.Почитувани, ако за момент заборавите на проблемите поврзани со преговорите со Грција, ако потребата од неопходните реформи не ја “врзувате” со Унијата, во таков случај Ви останува само “нашата маленкост”- ние граѓаните!Нам ни се потребни реформите и промените поради нашата благосостојба, просперитет и сигурност. Имајте го ова на ум додека беседите за “евроатлантските интеграции”.Додека го оценувате досегашниот напредок и ефикасност на институционалното функционирање на државата, имајте предвид дека “администрацијата се уште не може да ја преброи администрацијата” дека мантрата –Согласно Уставот и законите…сеуште е секојдневие-простете, но ентузијазмот со кој се обидувате да плените на прес конференциите, треба да биде поткрепен со видливи резултати (без оглед на ступидните потфати на претходниот владин состав, се за и околу спомениците, немаме мнение дека се реформи)И да, актуелниот владин кабинет во голема мера е кабинет на континуитетот, искористете ја најавената реконструкција да го прекинете тој континуитет.Реформите не се “статистички податоци” произведени во владините кабинети и наменети за ПР службите кој потоа ни се сервираат како “големи успеси”.Не нудете по кој знае кој пат, “пакет од законски мерки”, почнете да ги применувате и почитувате овие кои ги имаме.Затоа што не постои закон кој го “регулира” моралниот интегритет и капацитет на поединецот. Тоа или се има, или се нема, а Јункер во својата ташна, верувајте, носи со себе и повеке од доволно информации за “нашиве”избрани и именувани функционери. Овој мал патоказ е едноставен. Доволно е за почеток“, се вели во соопштението на ИК на ГДУ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Еден од функционерите на ВМРО-ДПМНЕ: Апасиев е Чегевара на батерии

Твит на Димче Арсовски од ВМРО ДПМНЕ Стојанче Ангелов ќе биде главен лик во кризнава состојба. Ќе се бориме со пандемија на чело со Стојанче...

Убава вест: Државата започна со исплата од 11.000 денари до 14.000 денари за сите граѓани кои се во оваа категориј на пензионериа

Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите за ноември почнуваат да се исплаќаат од денеска, предвреме и етапно, со цел да се...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Спасовски: Развоен буџет за модерна полиција и достојни услови за полицајците и во 2021 година

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го презентираше буџетот на Министерството за наредната година, посочувајќи притоа дека тој е развоен и дека ќе...
- Advertisement -