fbpx
2 C
Skopje

Гејтс: Животот ќе се нормализира дури откако ќе има вакцина достапна за сите

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Се очекува вакцината за КОВИД-19 да може да се развие до крајот на годината.

Животот може да се врати во нормала само откако вакцината против коронавирусот е глобално достапна, рече ко-основачот на Мајкрософт и филантроп, Бил Гејтс.

Зборувајќи за „Фокс њуз“, Гејтс рече дека треба да се работи брзо за развој на новата вакцина во „доза од милијарди“, пренесува Хина.

Развиените земји како САД, продолжи тој, порано или подоцна ќе можат да се изборат со вирусот, но тој мора да биде поразен ширум светот.

„Работите навистина нема да се вратат во нормала додека вакцината не е достапна практично низ целиот свет“, рече Гејтс, кој минатата недела ја повика американската влада да започне со изградба на фабрики за развој на најперспективните вакцини во борбата против вирусот.

Тоа може да биде губење на милиони долари бидејќи некои вакцини веројатно нема никогаш да бидат потребни и приватните компании не можат да го преземат тој ризик, рече Гејтс.

„Приватните компании не можат да го преземат тој ризик, но федералната влада може“, рече Гејтс, додавајќи дека ова е единствениот начин да се обезбеди масовно производство на вакцини.

Фондацијата Гејтс, која главно финансира здравствени програми, издвои 105 милиони долари за борба против сегашната пандемија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Костадинов ја запроси девојка си: Нека љубовта трае до последниот атом

Фејсбук статус на Коста Костадинов, Животот ми овозможи да те запознаам, Бога пушти знак да се препознаам себеси и да си го препознаам животот со...

Отидов непоkанета кај мојата ќерка на гости и зажалив неверојатно многу

Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

ТикТок тресење: Млади девојки се снимаат како го тресат задниkoт

Веќе подолго време се поставува прашањето - како влијае ТикТок врз однесувањето на младите ширум светот и дали воопшто родителите се свесни за тоа...

И сега шу праиме: Долга е раката на дада Јоци

Фејсбук статус на Јорданка Ивановска Јоци Го нема повеќе лажниот профил со украден мој идентитет на кој се ширеше меѓуетничка омраза, клевети, лаги, албанофобија До моќковците...

Силно полицисkо присуство пред градска болница, имало пуkaњe по што завршиле во болница

Фото: Илустрација веста во продолжение Две лица со повреди биле донесени во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“. Како што информира МВР во СВР Скопје било...
- Advertisement -