fbpx
-5 C
Skopje

Генчов: Фамозната евроатланска агенда не смееше да биде дел од процесот на договорот за името и идентитетот

АКТУЕЛНО

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Замина еден од најдобрите: Фудбалскиот свет е во шok – почиnа фудбалерот Диего Марадона

Аргентинските и светските медиуми објавија дека денеска во својот дом почиna еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Си-Ен-Ен Бразил и „Кларин“...

Еден од попознатите политички аналитичари Александар Генчов во изјава за порталот Поглед во однос на актуелната ситуација, по исходот на референдумот вели дека тој во повеќе наврати предупредувал дека е огромен ризикот на процесот на договорот за името и идентитетот да му се придодаде евроатланската агенда на Македонија.

– Ни оддалеку не сакајќи да се навраќаме на анализи во стилот НА ОВА ПРЕДУПРЕДУВАВ но навистина не можам да не кажам дека за истиов овој портал и за некои други предупредив дека е огромен ризик на процесот на договорот за името и идентитетот (да, да и за идентитетот) да му се придодаде евроатланската агенда на нашата земја.

Не треба никој да ме потсетува на мантрата од типот дека се тоа условите кои што ги налага ЕУ и НАТО што го знам добро но стојам на ставот дека таа евроатланска интеграција (со сиот релативитет на таа кованица) не требаше да се закачи и да биде заложник на овој децениски спор, додава тој.

Спорот како што вели Генчов е едно, а тоа е длабок антрополошки, национален, етнички, историски, води длабоко во процесот на создавање и одржување на нациите и не смееше да стане дел од таа фамозна евроатланска агенда која што веќе 30 години и кусур ја мантраме а не влегуваме таму. Кажав и ќе повторам: Народот е поделен како линија македонци – албанци, а да не зборуваме за внатремакедонскиот конфликт кој е страотен.

Александар Генчов за Поглед.мк

Башка, капак на сето тоа е што имаме ситуација која што ја нагласувам на постојано албанско обединување и македонски страотен расцеп, вели Генчов и притоа додава:

– Трендот на граница од инат по таа линија продолжува и ако не се запре неизбежни ќе бидат етнички линии кои неизбежно ќе водат до поголема сегрегација на општеството.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Ковачевски: Не ни треба еуфорија и национализам, ни треба решение со Бугарија

Без да можам да алудирам на самото интервју на Зоран Заев и на реакциите кои следувале после тоа, мислам дека Договорот со Бугарија е...

Јоци: Разликата меѓу комуњари и вмројни е следна

Разликата меѓу ,,комуњари" и вмројни, е што на овие ,,нашиве" не им даваме да дишат и ќе ги шетаме по гаќи ако треба и...

Богојески го нарече Миленко “козарот”? Упати прашања и до бугарската министерка Захариева

Дали утре на антибугарашкиот и антизајков митинг, организиран од мицињата, конечно ќе го видиме и Бугарскиот Конзул во Македонија?!? Бојко Борисов и пресветла госпожа...

Со кого била Цеца пред да биде со Арkан

Поранешното момче на Цеца со кое била пред Аркан, прозборе за се што тие поминале заедно. За српскиот Течеграф тој вели дека таа три...
- Advertisement -