fbpx
24.8 C
Skopje

Генчов: Фамозната евроатланска агенда не смееше да биде дел од процесот на договорот за името и идентитетот

АКТУЕЛНО

Еден од попознатите политички аналитичари Александар Генчов во изјава за порталот Поглед во однос на актуелната ситуација, по исходот на референдумот вели дека тој во повеќе наврати предупредувал дека е огромен ризикот на процесот на договорот за името и идентитетот да му се придодаде евроатланската агенда на Македонија.

– Ни оддалеку не сакајќи да се навраќаме на анализи во стилот НА ОВА ПРЕДУПРЕДУВАВ но навистина не можам да не кажам дека за истиов овој портал и за некои други предупредив дека е огромен ризик на процесот на договорот за името и идентитетот (да, да и за идентитетот) да му се придодаде евроатланската агенда на нашата земја.

Не треба никој да ме потсетува на мантрата од типот дека се тоа условите кои што ги налага ЕУ и НАТО што го знам добро но стојам на ставот дека таа евроатланска интеграција (со сиот релативитет на таа кованица) не требаше да се закачи и да биде заложник на овој децениски спор, додава тој.

Спорот како што вели Генчов е едно, а тоа е длабок антрополошки, национален, етнички, историски, води длабоко во процесот на создавање и одржување на нациите и не смееше да стане дел од таа фамозна евроатланска агенда која што веќе 30 години и кусур ја мантраме а не влегуваме таму. Кажав и ќе повторам: Народот е поделен како линија македонци – албанци, а да не зборуваме за внатремакедонскиот конфликт кој е страотен.

Александар Генчов за Поглед.мк

Башка, капак на сето тоа е што имаме ситуација која што ја нагласувам на постојано албанско обединување и македонски страотен расцеп, вели Генчов и притоа додава:

– Трендот на граница од инат по таа линија продолжува и ако не се запре неизбежни ќе бидат етнички линии кои неизбежно ќе водат до поголема сегрегација на општеството.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -