fbpx
-5 C
Skopje

Генчов за Поглед: Со ова што е изгласано, албанците некогаш, некаде ќе можат да претендираат на терминот Македонија насекаде на територијата на Македонија односно и во Грција

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Одличниот познав на македонско-грчките односи, политичкиот аналитичар Александар Генчов во изјава за нашиот портал во однос на најновите случувања, како и гласањето на уставните измени во македонскиот парламент, кои беа условени од албанските политички партии вели:

Внимавајте, овде се работи за еден исклучително важен момент кој што е навидум неважен ама е исклучително важен. Имено,барањата на Беса и Села не се ништо друго освен континуитет на координираните албански барања. Имено,внимавајте овде во графата државјанство во личните документи на албанците се внесува терминот maqedonisht/ciriizen of the republic of North Macedonia.

Внимавајте не се вметнува терминот албанец (shqiptar) туку се вметнува терминот македонец на албански. Навидум ништо. Но во случајов тернинот Macedonian нема веќе словенски корен туку за прв пат станува албански. Внимавајте,тие не бараат да стои албанец или превод на зборот албанец на англиски туку терминот MACEDONIAN за првпат во договорот станува MAQEDONISHT. Настрана каков е договорот Дали добар дали лош. Настрана тоа. Но одреден спор, меѓу два дела од народ, сега добива албанска приказна. На тој начин албанците некогаш, некаде ќе можат да претендираат на терминот Македонија насекаде на територијата на Македонија односно и во Грција.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -