31 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Заев: Глас за Мицкоски и ДУИ е губење на европската иднина

„Искрен став е тоа дека ДУИ треба да оди во опозиција. Изморени се нивните гласачи. Навлезени се ДУИ во системот и не знаат за...

Јовановска од Делчево: За помалку од 3 години поддржани правни субјекти и невработени лица со финансиски средства од над 100 милиони денари

Над 600 невработени лица од кои најголем дел млади лица до 29 години од Делчево активно ги користеа мерките на Владата за зголемување на...

Кедев: Граѓаните ќе гласаат за две можности – нестручност или обнова

Проф. д-р Сашко Кедев: На 15-ти јули граѓаните имаат две можности: 1. Да поддржат целосна конфузија во здраството и нестручни економски политики! 2. Или да гласаат за...

Георгиевски: 30 години продаваме ароганција спрема Бугарија, сега пак ароганцијата се префрли од бугарска страна

30 години продаваме аргонација спрема Бугарија, сега дојде една Влада која се обидува да ја омекне работата, но чувствувам дека ароганцијата се префрли од бугарска страна. Имам чувство дека претседателот, премиерот, министерот, европарламентарците како се тркаат кој ќе биде повеќе арогантен спрема македонска страна. Прво им пречеше Северна Македонија, па потоа ја извадија паролата да придавката „македонско“ да не може да се користи, па се повлекоа од таа дискусија и сега повторно влегоа во една дискусија која е непотребна, а тонот и стилот кој го применуваат може повеќе да наштети отколку да ја подобри позицијата.

Не можам да не кажам дека кога бев премиер потпишав Декларација за пријателство. Таа толку беше напаѓана во Македонија, сега јас да ги прашам сите тие критичари, дали разбираат што имаа со таа декларација? Практично само требаше да бидеме пријатели, без никакви обврски. Ние ќе дојдевме до сега и немаше да имаме никаков проблем. Ситуацијата ескалираше со Никола Груевски кој се правеше многу патриот, по што сега имаме ситуација од која не знам како ќе излеземе. Мене лично ми е жал што структурите во Бугарија тоа што владата на СДСМ се обидува да го направи меѓу односите на двете држави, рече екс премиерот Љубчо Георгиевски во неговото гостување на ТВ24.

Latest Posts

Заев: Глас за Мицкоски и ДУИ е губење на европската иднина

„Искрен став е тоа дека ДУИ треба да оди во опозиција. Изморени се нивните гласачи. Навлезени се ДУИ во системот и не знаат за...

Јовановска од Делчево: За помалку од 3 години поддржани правни субјекти и невработени лица со финансиски средства од над 100 милиони денари

Над 600 невработени лица од кои најголем дел млади лица до 29 години од Делчево активно ги користеа мерките на Владата за зголемување на...

Кедев: Граѓаните ќе гласаат за две можности – нестручност или обнова

Проф. д-р Сашко Кедев: На 15-ти јули граѓаните имаат две можности: 1. Да поддржат целосна конфузија во здраството и нестручни економски политики! 2. Или да гласаат за...

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.