fbpx
9 C
Skopje

Георгиевски: Глигоров го прекрши уставот во 1990 бидејќи не го даде мандатот на победничката партија

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Претседателот на ВМРО НП, Љубчо Георгиевски на својот фејсбук профил потсети на чекорот на тогашниот претседател на Македонија, Киро Глигоров да го даде мандатот за создавање на Влада на Република Македонија на опозициската СДСМ, иако на тие парламентарни избори победник беше ВМРО-ДПМНЕ на чело со Георгиевски.

Сите споменуваат дека Глигоров двапати го даде мандатот на СДСМ, но никој не спомeна за кршењето на уставот од страна на тогашниот Претседател на Република Македонија Глигоров, додава Георгиевски.

Тој напоменувата дека ако се следи таканаречениот дух на европска демократија, сега Претседателот на државата Иванов, во најмала рака треба веднаш да го предаде мандатот на опозициската СДСМ, кои ако не успеат да формираат влада, Иванов мандатот да го предаде на ДУИ. И тогаш ако не се дојде до решение за формирање на влада, Георгиевски потенцира дека предвремените парламентарни избори немаа никаква смисла и ќе биде потребна промена на уставот и нови избори.

Деновиве се спомнува само примерот кога Претседателот Киро Глигоров два пати по ред им го даде мандатот на СДСМ.Не знам…

Posted by Ljubco Georgievski on Tuesday, January 31, 2017

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -