fbpx
4 C
Skopje

Георгиевски: И препорачувам на владата да објават второ издание од Едицијата PRO MACEDONIA, а на Груевски од истата едиција да ги прочита спомените на Андон Ќосето

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во 2014 година во време на владата на Груевски во име и со пари на Министерството за култура и Националната универзитетска библиотека е објавен сериозен и голем преоект Едиција PRO MACEDONIIA. Претпоставувам главен организатор е Проф.Зоран Тодоров директор на архивот на Македонија и член на ЦК на ВМРО-Дпмне.

Проектот се состои во објавување на околу седумдесет (70)книги од македонски и странски автори дотогаш не објавени во нашата земја и без внатрешни корекции и поправки. Проектот требаше да биде спектакуларно претставен но заврши анонимно. Беа испечатени само по двеста примероци и проектот беше задушен.Не знам кој му ја смисли оваа игра на Груевски тогаш но неговата влада ке испадне најбугарофилската ако имате време да ги погледнете книгите.

Така сега на актуелната влада им препрачувам да објават второ издание и по еден бесплатен пакет поклон за сите раководители на актуелното ВМРО-Дпмне да видат што пишуваат војводите и комитите. А на Груевски од истата едиција да ги прочита споменити На Андон Ќосето.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Имаат право да го мразат и ДПМНЕ и СДСМ: Се што kажа, денес е реалност, се што ќе каже за во иднина ќе стане...

Прочитај повеќе Имаат право да го мразат и едните и другите. И неговите, оние од ВМРО-ДПМНЕ кои ги создаде и кои во 90-тите се натпреваруваа...

Еkспертите предупредуваат: Ова е најголемата грешка која човеk може да ја направи по примањето на вакцината против Kовид-19

Вакцините против коронавирусот даваат надеж дека на глобалната епидемија конечно ќе ѝ дојде крајот, велат експертите. Сепак, тие предупредуваат дека луѓето никако не смеат да...

ТАЖНА ВЕСТ Имаше само 24 години: Почина синот на славнaтa манекенка koја пленеше со својата убавина

Тој тргна по стапките на својата славна мајка, која го магепса светот со својата убавина во 90-тите години, но според странските медиуми, страшниот пороk...

Најнова временсka прогноза за виkендот

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Претпладне во западните делови од земјава ќе има услови за повремени врнежи од...

Најново: Во Грција ќе можат да влезат и неваkцинираните

Прочитај во продолжение Во никој случај нема да биде услов за некој да влезе во Грција, да мора претходно да прими вакцина, потенцираше министерот за...
- Advertisement -