fbpx
17 C
Skopje

Георгиевски: Платформата на албанските политички партии е негирање на Охридскиот рамковен договор!

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Поранешниот премиер, а сегашен лидер на ВМРО НП, Љубчо Георгиевски на својот профил на Фејсбук рече дека платформата на албанските политички партии е негирање и дерогирање на Охридскиот рамковен договор. Според него, приказната дека тој останал отворен и сега се довршуваат отворените прашања е лажна.

Статусот на Георгиевски ви го пренесуваме во целост:

„Платформата на албанските партии е негирање и дерогирање на Охридскиот рамковен договор. Приказната дека тој останал отворен и сега се довршуваат отворените прашања е лажна. Охридскиот договор е затворен и оверен од меѓународната заедница со договор. За жал и двете партии наместо да ја одбијат платформата како безпредметна и двете влегоа во суштинска дебата и така и дадоа легимитет, прво ВМРО-ДПМНЕ а потоа и СДСМ без задршка. 

Претседателот Иванов по втор пат го погазува Уставот на Македонија, Македонската и европската демократска пракса. Уставот е недвосмислено јасен, тој мора да го даде мандатот на оние партии кои обезбедиле мнозинство. Во спротивно тој ризикува да ја воведе Македонија во меѓународна изолација, да ги запали етничките страсти и да ја суспендира демократијата.

Доколку новата влада на СДСМ носи непринципиелни и неуставни закони постои уставен суд кој ке ги поништува истите. А народот веќе во мај на локалните избори со историски пораз ќе ги казни. ВМРО-ДПМНЕ не смее да ги сруши сите мостови спрема албанските политички партии, не смее да стане непријател на земјите од евроатланската заедница. Не смее да си игра со стабилноста и безбедноста на земјата. По никоја цена не треба да ги одложува локалните избори бидејќи има шанса за голем триумф како прв чекор кон новото демократско враќање на власт“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -