fbpx
-9 C
Skopje

Георгиевски на ТВ24: Се што правел Александар Македонски, правел во името на Грција и Елада, тој е најголемиот гркоман во историјата

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Ако овие прашања ги отворевме на времето ќе можевме да им дадеме понормално толкување а не денеска да се чувствуваме избањати со ладна вода. Кога зборуваат бугарите за таа општа историја, каде е најголемио корен на таа општа историја, тие зборуваат упорно, а ние се правиме дека не ги разбираме, највеќе историчарите и најголем дел од политичарите – каде е таа општа историја со Бугарија?

Во 1870 година турскиот султан дозволува со одредени реформи кои се прават претходно, на народите или на етносите да се изјаснат за сопствени милети. Претходно турската империја била поделена само на еврејски милет, муслимански милет и мислам дека имало франкомилет сите каталоци. Во таа 1870 година турската империја организира референдум и две третини од македонската популација, народот во Македонија се изјаснува да ја прифатат бугарската егзархија а со тоа да станат бугарски милет во рамките на осамлинската империја. 10 до 15 % стануваат грчки, а малку подоцна станува доминантен српскиот милет. Што е интересно во таа приказна? Проблемот е што македонскиот народ кој влегува во бугарскиот милет никогаш не пројавил желба да се формира македонски милет во смисла на денешната македонска нација. Интересно е што србите прават свој милет, власите прават свој милет, не требало некоја посебна револуција, туку сила, луѓе кои ќе испратат писмо до султанот кој ќе кажат дека сакаат да имаат свој милет. Единствен од тие духовници кој напишал дека сака да има македонски милет е Крсте Петков Мисирков во 902 година и затоа го нарекуваме татко на македонската нација и македонскиот јазик. Меѓутоа тој е сам. Кога тој го пишува тоа се живи и Даме Груев и други револуционери кои не го прифаќаат тоа. Напротив. Даме Груев го осудува на смрт бидејќи смета дека тоа е српска пропаганда.

Сите тие се раѓале со бугарски документи, децата ги учеле на бугарски јазик, се раѓале на територијата на Македонија но документите излегувале од бугарската егзархија. Затоа велам дајте да зборуваме со архиви. Ние на тоа прашање, на тој бугарски милет во кој учествувал 80 % од македонскиот народ, наместо 30 години да зборуваме нормално за ова, сега немаше да имаме никакви проблеми. Дали ние бевме југословени, но и македонци? Бевме. Така можевме да го направиме и ова, да кажеме дека сме имале многу заеднички работи бидејќи тоа го зборува науката, вели Љубчо Георгиевски.

Во интервјуто Георгиевски вела дека нема предавство во зборовите на Заев бидејќи тоа е вистината.

Улогата на Гоце Делчев е јасна и недвосмислена во однос на Македонија. Целото тоа инсистирање на етничкиот карактер на Гоце Делчев од Бугарија не е согласно според модерната историја. Александар Македонски не знам каква му е генетиката но се што правел правел во името на Грција и Елада. Тој е најголемиот гркоман во историјата. Да не зборуваме за серија на личности за кои етничката димензија не е толку многу важна.

Гоце Делчев е роден како бугар милет во рамките на осмалинската империја. Тоа го покажуваат документите. Основно училиште учел егзархиско, учел во Солун каде што сите револуционери учеле. Од таму отишол да биде бугарски офицер во бугарското воено училиште. Отпосле тој станува учител на бугарската егзариха. Зошто тој податок ние го криеме. Еве ние велиме само учител. Зошто не се кажува каков учител бил?

Во интервјуто Георгиевски вели дека е смешно ВМРО-ДПМНЕ да го обвинува Заев за овие работи бидејќи од формирањето на ВМРО па се до дури тој бил претседател на таа партија, важела за бугарофилска. Морам да ви кажам дека е тоа едно лицемерие, јас сум згрозен од тоа лицемерие и не знам како луѓето кои имале едни принципи поради ситно политички интереси се спремни да ги продадат крупните принципи.

За министерот за надворешни работи кој целата своја кариера ја направи покрај Доста Димовска и кој поради неговото бугарофилство беше критикуван тогашната УМС на ВМРО НП. Гледам сега пред некој ден поранешна сопруга на еден претседател на ВМРО НП како ја напаѓа Бугарија и плука, а порано имаше зборено нешто друго

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фајзер чорбa и вирусолошка салата: Белградски ресторан со урнeбесно kовид-мени

Постои и убава страна за животот за време на пандемијата ако го погледнете менито на еден белградски ресторан. Во него може да најдете специјалитети како...

Битолчанец тверкаше на хрватки и ги убеди и тие да тверkaaт. Видеото има над 100 илјади прегледи

Македонија е врло лепа земја, има лепе и опасне момке, кад устанем овако и радим то, шеки, шеки. Со овие зборови македонскиот јутјубер го...

Црвеноkоси убавици го ‘зaaпалијa’ интернeтот, нивниот зaвooдлив танц тешко ќе го заборавите

Заводливите девојки кои што го 'запалија' интернетот со нивниот танц се хит број еден. Видеото погледнете го во продолжение, на своја одговорност затоа што...

Исповед на Србинка која се омажила поради документи: Си ја продадов душата за пари

Исповед на девојка од Србија кој заминала во Швајцарија за да се омажи за документи, во потрага за подобар живот. Нејзината приказна ја пренесоа...

Инспектор Томе од „Преспав“ одговара на незгодни прашања, Лила или Марјана Станојковска, Скопје или Охрид

Актерот Горан Стојановски, во моментов најпознат по улогата Инспектор Томе во популарната домашна серија „Преспав“, гостуваше во естрадниот магазин „Бекстејџ“. „За него важи правилото дека...
- Advertisement -