fbpx
-3 C
Skopje

Германија делумно ги затвори границите со две држави: Еве kakо реагираше ЕУ на ваквата одлука

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Германија денес делумно ги затвори своите граници со Чешка и австрискиот Тирол поради ширењето на новите видови на коронавирус и покрај осудата на ваквата постапка од Европската унија.

Илјадници полицајци се мобилизирани за строги контроли на границите, што потсетува на првите денови од пандемијата, кога членките на ЕУ ги затворија своите граници.

На преминот Киферсфелден во јужна Баварија, полицајците го запираат секое возило што доаѓа од Австрија.

Според новите правила, кои важат до 17 февруари, во Германија може да се влезе само со негативен тест за коронавирус.

Исклучок се работниците во здравствениот и транспортниот сектор и за влез од итни хуманитарни причини, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Европската комисија ги осуди новите германски ограничувања.

„Стравот од нови мутации на коронавирусот е разбирлив. Но, вистината е дека вирусот не може да се запре со затворени граници“, рече европскара комесарка за здравство, Стела Киријакидес, за германскиот весник „Аугсбургер алгемајне“.

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зехофер ги отфрли критиките од Брисел. „Доста е“, рече Зехофер за Билд. „ЕУ направи доволно грешки со бавното воведување на вакцини“, рече Зехофер.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -