fbpx
7.9 C
Skopje

Германија како Македонија: Ископирана една од најважните мерки за пандемијата

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Сите германски покраини објавија планови да ги направат маски за лице задолжителни во борба против ширењето на коронавирусот, пренесува НЕЗАВИСЕН.мк

Бремен стана последниот федерален регион што ги поддржа мерките, а Сенатот треба да ја потврди одлуката во петок.

Употребата на маски ќе биде задолжителна за јавниот превоз низ цела Германија, а речиси сите држави, исто така, ќе ги направат маските на лицето задолжителни при купување.

Канцеларката Ангела Меркел силно ја препорача нивната употреба минатата недела, кога таа ги олесни правилата за заклучување на национално ниво.

Различни земји издадоа различни упатства за употреба на маски за лице.

Австрија ги направи задолжителни при купување на почетокот на овој месец, но во средата Швајцарија потврди дека нема да ги натера своите граѓани да носат маски, бидејќи ги намали своите ограничувања.

Германскиот институт „Роберт Кох“ потврди 151.195 случаи и регистрираше вкупно 5.354 смртни случаи.

Институтот за федерални вакцини во Германија одобри во средата клинички испитувања за можна вакцина. Околу 200 здрави доброволци на возраст меѓу 18 и 55 години ќе бидат тестирани со варијанти на лекот, развиен од страна на американскиот фармацевтски гигант „Фејзер“ и германската компанија „БиоНТек“.

Новите правила стапуваат во сила во повеќето држави од понеделник, откако ќе поминат во локалните законодавства. Но, како ќе се носат маските за лице се разликува од државата.

Сите 16 држави ќе ги направат покривките за лице како неопходност за јавниот превоз. Но, во Берлин, нема да биде задолжително да носите маска при купување.

Ова е случај и во северната држава Мекленбург-Западна Померанија: таа држава објави казна од 25 евра за секој кој е фатен без маска во јавниот превоз. Другите држави допрва треба да прецизираат казни.

Целиот текст прочитајте го на НЕЗАВИСЕН.мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Kовид резултати: Бројката на починaти денес е двоцифренa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2013 тестирања, а регистрирани се 347 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-179, Куманово-24,...

Доктор објави фотографија како изгледа “корона јазик” (фото

Прочитај повеќр во продолжение Епидемиологот Тим ​​Спектор од Универзитетскиот колеџ во Лондон е лидер на научна студија која се занимава со симптоми на коронавирус, а...

Што се Бајден отстрани од Овалната соба? Исчезна и црвеното копче од масата на Трамп кое служело за да може да си нарача кока...

Новиот претседател на САД не губел време на отстранување на сето она кое може да го потсетува на неговиот претходник Доналд Трамп. Освен што...

Што значат зборовите на вториот човек на ВМРО-ДПМНЕ? Тројца пратеници не делат од мнозинство за соборување на владата

Тројца пратеници не делат од мнозинство за соборување на владата, не мислам дека тоа е невозможно да се случи, да почекаме, изјави вечерва генералниот...

Го прашаа Шилегов дали има нарушени односи со премиерот Заев: Неговиот одговор е едноставен

Водителот на емисијата „360 степени“ го праша скопскиот градоначалник Петре Шилегов во какви односи е со премиерот Зоран Заев и дали е вистина дека...
- Advertisement -