10.3 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Убави вести од министерот Филипче: Венко кажа кога очекува да се враќа животот во нормала

Според најавите на министерот за здравство, Венко Филипче кон крајот на април животот во Македонија полека треба да се враќа во нормала. „Сакам да упатам...

Синот на градоначалникот од Облешево-Чешиново: Пријатели, сакам да споделам битна информација со вас

Пријатели, сакам да споделам многу битна информација со вас пошто некои работи се излезени од контрола! Јас, мојот брат Андреј и мојата девојка Љупка Додева...

(ФОТО) „Погребајте ме во ова“ – Актерката за возрасни Миа Калифа со скандалозна објава

Популарната актерка за возрасни, Миа Калифа на социјалните мрежи сподели објава, која многумина остави без збор и немаа убави зборови како коментар за целата...

Германија носи закон со кој им ги зголемува бенефициите на пензионерите

Германската влада го усвои нацрт-законот за таканаречената основна пензија, со која би се зголемиле примањата на пензионерите, кои, и покрај долгодишниот стаж и плаќање на пензиските придонеси, имаат ниски пензии.

Министерот за внатрешни работи, Хорст Сехофер, изјави дека е задоволен од договорот за нацрт-законот за таканаречената основна пензија.

Ова не е само слепо расфрлање со пари, туку за солидарна поддршка на оние што и покрај долгогодишниот работен стаж, немаат доволно средства за живот на старост“, рече Сехофер.

Министерот за труд, Хубертус Хеил, објави дека ова е веројатно најголемиот социјален проект од овој изборен период. „Основната пензија ќе ја направи Германија поправедна земја“, додаде Хил.

Основната пензија е еден од најголемите проекти на четвртиот кабинет на Ангела Меркел, а тоа е мерка со која би се подобрила финансиската состојба на оние пензионери, кои, и покрај долгогодишната работа, добиваат многу пониска пензија од просечната. Како што се наведува, тоа се претежно лица со пониски квалификации или лица што работеле скратено работно време, така што плаќањата кон пензискиот фонд биле пониски од осигурениците со просечен или поголем приход. Само граѓаните што плаќале во пензискиот фонд најмалку 33 години би биле квалификувани за основна пензија.

Основната пензија ќе се финансира со даночни фондови, а треба да стапи во сила на почетокот на следната година

Latest Posts

Убави вести од министерот Филипче: Венко кажа кога очекува да се враќа животот во нормала

Според најавите на министерот за здравство, Венко Филипче кон крајот на април животот во Македонија полека треба да се враќа во нормала. „Сакам да упатам...

Синот на градоначалникот од Облешево-Чешиново: Пријатели, сакам да споделам битна информација со вас

Пријатели, сакам да споделам многу битна информација со вас пошто некои работи се излезени од контрола! Јас, мојот брат Андреј и мојата девојка Љупка Додева...

(ФОТО) „Погребајте ме во ова“ – Актерката за возрасни Миа Калифа со скандалозна објава

Популарната актерка за возрасни, Миа Калифа на социјалните мрежи сподели објава, која многумина остави без збор и немаа убави зборови како коментар за целата...

АКТУЕЛНО

Убави вести од министерот Филипче: Венко кажа кога очекува да се враќа животот во нормала

Според најавите на министерот за здравство, Венко Филипче кон крајот на април животот во Македонија полека треба да се враќа во нормала. „Сакам да упатам...

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Тажна вест: Родилка не ја издржа борбата со корона вирусот, бебето е во добра состојба

Најновата вест е пренесена од страна на Министерството за здравство. Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.