fbpx
7 C
Skopje

Германија со рекорден суфицит во буџетот

АКТУЕЛНО

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Германската влада, покраините и општините за минатата годна пријавиле рекорден остварен вишок во своите буџети, обајвува денеска германската Национална канцеларија за статистика (Дестатис).

Како што јавува дописникот на МИА од Берлин буџетскиот суфицит од 23,7 милијарди евра за 2016 година се должи пред се на здравата економија и поволните услови во кои функционира пазарот на работна сила односно поголемиот број вработувања и инвестиции кои што носат пари во државната каса.

Само федералната влада лани остварила суфицит од 7,7 милијарди евра а сите покраини и општини во најсилната европска економија заедно имаат вишок од 16 милијарди евра на своите конта. Според „Дестатис“ суфицитот ги урива рекордите три години по ред и е највисок од 1990 година односно од обединувањето на Германија. На нивото на буџетот не влијаат ниту трошоците за справување со бегалската криза и за прифат на околу 900 илјади бегалци кои што лани влегоа во земјата за кои владата во Берлин и покраинските влади потрошија десетина милијарди евра.

Претходно Бундесбанката предвиде дека германската економија поради зголемената потрошувачка и градежниот бум ќе има забележителен раст и во првиот квартал на 2017 година.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ефтов: Заев и Мијалков играа нечесено еден спрема друг, едниот сакал да го апси, а другиот не сакал реално да се смени Мицкоски

Според Васко Ефтов, Мијалков глумел дека сака да го смени Христијан Мицкоски. Тој во својата најнова емисија прави своја анализа на најновите случувања во...

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Раздорот во ДУИ почна да го зема својот данок: Падна првата оставка

Во писмото, ексградоначалникот на Чаир вели: „Со намера да не создадам забуна кај ниту еден мој колега во Собранието, а воедно и да дадам...

Голема тага во домот на балканската дива Карлеуша

Денеска се навршуваат две години од смртта на некогашната радио водителка Дивна Карлеуша. Нејзината ќерка, пејачката Јелена Карлеуша на својот Инстаграм порфил ја објави мајчината...

Љубчо Георгиевски кажува на кој јазик пишувал Гоце Делчев

„Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Ѓорче, Никола Карев биле учители на бугарската егзархија. Факт е дека ние тоа го криеме во македонската историја....
- Advertisement -