fbpx
0 C
Skopje

Германски умонолог: Успех ќе биде ако вакцината го ублажи коронавирусот, таа не може да спречи кивање или други благи симптоми

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Водечкиот германски имунолог Томас Камрат изјави дека ќе биде вистински успех доколку вакцината против Ковид-19 успее да го ублажи текот на болеста. Тој се изјасни против идејата да се дозволи ширење на инфекцијата со цел да се постигне „имунитет на стадо“ кај населението.

Вакцината не може да спречи кивање или други благи симптоми. Сепак, најмалку што се очекува е да се спречи респираторна слабост и сериозно оштетување на органите. Ако вакцината само успее да го ублажи текот на болеста и да не води кон смрт туку кон благ облик, тоа ќе биде успех за мене. Било што повеќе од тоа, би било голем успех – вели Камрат за „Дојче Веле“.

Коментирајќи ги напорите за едукација на населението со цел да се создаде имунитет на стадо, Камрат вели:

Ако погледнете кои стапки на инфекции ќе бидат потребни и каква би била смртноста, тогаш тоа е метод од камено доба.

Неодамнешните вести од Хонг Конг, според кои е можно да се заразите двапати со коронавирусот, ја прават таа дискусија излишна, додава Камрат.

Сега треба да се тргне од фактот дека имунитетот не трае цел живот. Затоа се надевам дека никој повеќе нема да се залага за имунитет на стадо. Тој се постигнува преку вакцинација – категорично тврди Камрат, кој исто така препорачува вакцинација против грип пред претстојниот пик.

Првпат во Македонија: Спасен живот на 45-годишен пациент заболен од Ковид-19 со ЕКМО технологија

Преку примената на ЕКМО технологија, во клиничката болница „Аџибадем Систина“, спасен е животот на 45-годишниот пациент заболен од Ковид-19.

Пациентот, со име – Астрит Селимај, бил примен во болницата со исклучително тешка здравствена состојба, со особено напредната ковид-пневмонија.

Поради тоа, истиот бил приклучен на респираторна машина, а по конзилијарно мислење на тимот на доктори од „Аџибадем Систина“ и инфектолог од ГОБ „8-ми септември“, пациентот бил префрлен на ЕКМО апарат, кој што всушност бил пресуден за неговото преживување.

Инаку, Астрит е првиот пациент во Македонија кој што е излекуван со примена на таа технологија.

„Клиничката болница „Аџибадем Систина“ е прва на Балканот којашто го примени ЕКМО апаратот за лекување на ковид-пациeнт. Без ЕКМО технологијата, пациентот немаше да преживее. Отсега па натаму сметам дека овој апарат ќе се применува и при лекувањето на други пациенти со тешки компликации. ЕКМО aпаратот е единствената машина која може да му подари нов живот на пациентот“, вели д-р Каламарес.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -