fbpx
0 C
Skopje

Германскиот таблоид „Билд“: Кина го лажеше целиот свет, дојдовме до страшен извештај на американските разузнавачки служби

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Кина наводно го лажела светот за епидемијата од корна вирусот за да добие на време да ги купи сите залихи на заштитни маски на меѓународниот пазар, пред тие да станат најбарани. Така тврди американскиот таен извештај кој го објави германскиот таблоид “Билд”. Станува збор за таен извештај од четири станици на американското Министерство за внатрешни работи, во кој се наведува дека Кина го излажа цел свет и ги прикриваше информациите за вирусот за да најпрва од цел свет се опреми со заштитни маски.

Во содржината на извештајот се сугерира дека Кина ја прикривала епидемијата за да се снабди со санитетски производи, а Билд наведува дека Кина намерно ја намалувала опасноста од вирусот на почетокот на јануари. Во исто време значајно го зголемила увозот на медицинска опрема а драстично го намалила извозот.

Според истиот извештај, Пекинг за да си обезбеди простор на маневар со купување на на тие видови производи, со задоцнување објави податоци за опасноста од корона. Нарачувале големо количество заштитни маски, ракавици и хируршки скафандери, како и друг вид санитетски материјали кој е потребен за борба против зараза.

Исто така, никој во Светската здравствена организација (СЗО) не бил запознаен со случувањата во Кина за време на почетокот на пандемијата. Кина ги замолчила лекарите, ко на почетокот на јануари ја предупредувале јавноста на појава на нов тип на корона вирус, пишува Билд.

Една од последиците на кинеското однесување е и недостатокот на заштитната опрема на светскиот пазар што ја отежна борбата против вирусот во земјите како што се Италија и Шпанија, пишува Билд, а пренесува Индекс,хр.

Доналд Трамп и Америка тврдат дека вирусот излегол од лабораторија во Вухан, па дури и дека е намерно пуштен низ светот. Информации за тоа се уште нема во службените извештаи иако американските разузнавачки служби ветија дека ќе ги објават штом ја завршат истрагата. Дури и Трамп деновиве изјави дека има многу цврсти докази , кои ја подржуваат теоријата, но дека не смее да ги изнесе во јавноста.

Кина одлучно ги отфрла овие приказни. Во извештајот А во извештајот на американското министерство за внатрешни работи се предупредува и на вуханската лабораторија, каде наводно се појавил вирусот уште во декември.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -