fbpx
-4 C
Skopje

Героски: Сите вие кои прележавте корона, а сте здрави и имате желба да помогнете, еве како да го направите тоа

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

СИТЕ ВИЕ КОИ ЈА ПРЕЛЕЖАВТЕ БОЛЕСТА КОВИД-19, А СТЕ ЗДРАВИ, СПОСОБНИ И ИМАТЕ ЖЕЛБА ДА ПОМОГНЕТЕ, ЕВЕ КАКО!

Многу од вас, почитувани пријатели, ја прележавте болеста ковид-19. Кај дел од вас, таа сигурно оставила последици и сите ние се надеваме дека се минливи, дека набрзо целосно ќе закрепнете и дека ќе бидете во топ форма. Јас тоа искрено ви го посакувам.

Но, знам дека има и многу од вас што ја прележаа заразата со лесна клиничка слика, што ќе рече „од нога“, а многумина и целосно асимптоматски. Дел од вас веќе се работно ангажирани и придонесуваат во општествениот живот, но дел од вас сигурно имаат време, можности и желба да помогнат во справувањето со кризата, особено во време кога лекарите, сестрите и другиот медицински персонал на првата линија на фронтот веќе се исцрпени.

Вчера имав прилика да разговарам со нашиот угледен пулмолог д-р Дејан Докиќ, кој е активно вклучен во борбата против ковид-19. Разговаравме за многу нешта, меѓу другото и за фактот дека во Клиничкиот центар во Скопје нема доволно персонал и за извршување на најбанални задачи кои можат да им го олеснат животот на пациентите во ковид-центрите. Навистина е страшно да се слушне дека на луѓето често нема кој да им однесе вода и храна, нема кој да ги превезе со лифт или со количка и слично.
Заеднички дојдовме до идеја дека здрави лица што прележале ковид-19, луѓе во добра физичка и психичка кондиција, мотивирани да помогнат, можат да се вклучат во борбата како волонтери. Секако, секој волонтер би добил соодветна заштитна опрема и би се однесувал според стандардните протоколи кои важат за сиот медицински персонал и гарантираат целосна безбедност.

Д-р Докиќ изрази волја да го координира ангажирањето на волонотерите. За таа цел, секој што е способен и подготвен да помогне, да волонтира, молам да му се јави на д-р Докиќ на неговата и-мејл адреса [email protected]
Почитувани пријатели, ве молам СПОДЕЛУВАЈТЕ ГО ОВОЈ ПОСТ, во интерес на пациентите.
Почитувани медиуми, ве молам известете за благородната иницијатива.

Фото Бранко Героски

Почит за д-р Дејан Докиќ, стои во фејсбук статусот на новинарот Бранко Героски

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -