fbpx
1.4 C
Skopje

Ги украде насловните како најскапо засилување: Човекот 3 од 3 пристигна за смешна сума, а сега сите го сакаат

АКТУЕЛНО

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...

Николовски: Реализирана обука за практична примена на Кодексот за етичко однесување

Спроведувањето на обуката на членовите на Владата за практична примена на Кодексот за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции...

Во Купот на кралевите ретко ќе видите кои фудбалери играле со првите состави, па исклучок не е ниту Барселона. Во првиот натпревар на осмина-финалето во ремито против Селта од 1:1 шанса во нападот доби и 22. годишниот Жозе Мануел Арнаиз. И ја искористи на најдобриот можен начин, со трет гол за каталонскиот тим во натпреварувањето. Воедно, успеа да биде на насловните страни на сите популарни таблоиди и весници и го засени враќањето на најголемото засилување на Каталонците ова лето – Дембеле.

Интересно, Арнаиз е инаку лево крило и игра за вториот тим на Барселона, за кој оваа сезона во 19 настапи има постигнато шест погодици и четири асистенции.

Бројките во Купот се уште повеќе импресивни, три настапи за првиот тим на клубот и три голови во 189 минути поминати на терен.

Тој инаку не е дете на Барселона, како што би можело да се помисли, туку ова лето пристигна во каталонскиот клуб како засилување за момците од нивниот втор тим од Ваљадолид за 3,4 милиони евра.
Висок е 171 сантиметар, а главните одлики му се сјајниот дриблинг и силниот удар, додека единствена маана му е тоа што не е склон да и помага на одбраната. Тренерот на Барселона Ернесто Валверде има само пофални зборови за играчот и нема никакво сомневање во неговите квалитети.

„Можеби во иднина почесто ќе ги користиме неговите услуги“, рече тренерот на каталонците кој се осврна на Дембеле и додаде:

“Дембеле не е спремен да игра од првата минута, а мораше да игра на позиција на која нема дефанзивни обврски“.

https://www.youtube.com/watch?v=355tI1BFvYQ

Арнаиз во април ќе наполни 23 години, а тоа значи дека веќе нема да може да биде на располагање и за првиот и за вториот тим поради правилата на фудбалскиот сојуз. Договор со клубот има до 2020., а откупната клаузула му е 20 милиони евра. Англиските клубови Арсенал и Манчестер Јунајтед веќе подолг период го следат играчот и сериозно се заинтересирани за неговите услуги. За тоа каква иднина го очекува играчот, останува да видиме…

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Викенд диета: До понеделник 3 килограми помалку

Викенд диетите се многу популарни бидејќи се едноставни, траат кратко, а бидејќи за време на викендот сте дома можете да посветите внимание на тоа...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...

Истражување: 20,7 проценти од населението во Србија развило имунитет на коронавирус

Пред сегашниот и досега најсилен бран на епидемијата, 20,7 проценти од населението во Србија се здобило со имунитет на коронавирус, а најмногу отпорни се...
- Advertisement -