fbpx
-7 C
Skopje

Главниот советник за економија на американскиот претседател поднесе оставка

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Главниот економски советник на американскиот претседател Доналд Трамп, Гери Кон, изјави дека поднесува оставка, соопшти Белата куќа.

Кон, банкар од Вол стрит, беше клучниот архитект на минатогодишната даночна реформа и главен столб на антирепресивните сили во администрацијата на Трамп, објави Ројтерс.

„Ми беше чест да ѝ служам на мојата земја и да ги спроведувам економските политики насочени кон раст во корист на американскиот народ, особено историската даночна реформа. Благодарен сум му на претседателот што ми ја даде оваа шанса и нему и на администрацијата им посакувам многу успех во иднина“, рече Кон вчера во изјава што ја пренесе Белата куќа.

Од друга страна, Трамп вели дека наскоро ќе одлучи кој ќе биде новиот економски советник. „Наскоро ќе одлучиме кого да назначиме за нов економски советник, многумина ја сакаат оваа работа – ќе одлучиме мудро“, напиша Трамп на Твитер.

Како што изјави еден официјален претставник од Белата куќа, главни кандидати за нов советник се советникот во Белата куќа и директор на Националниот трговски совет на Белата куќа Питер Наваро и конзервативниот коментатор Лари Кадлоу.

Како што објави АП, Кон се противел на одлуката на Трамп да наметне царински давачки за челик и алуминиум и се обидел да го премисли. Трамп, сепак, остана цврсто на одлуката и повтори дека ќе ги воведе овие царини во наредните денови.

Заминувањето на Кон претставува уште еден удар за администрацијата, која по изборите претрпе неколку значајни оставки. Хоуп Хикс, блиска соработничка на Трамп и директорка за комуникации, се повлече минатата недела, а меѓу другите високи личности што заминаа се и поранешниот шеф на персоналот на Трамп, Реинс Прибус, и поранешниот главен стратег Стив Банон.

Но оставката на Кон, поранешен главен оперативен раководител во „Голдман Сакс“, може да има најголеми последици, вели Гардијан. Таа доаѓа откако глобалните пазари беа потресени од одлуката на Трамп да продолжи со плановите за воведување царини за трговските сојузници, за што инвеститорите стравуваат дека би можеле да предизвикаат меѓународна трговска војна.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -