5.9 C
Skopje

ГО ЕЛИМИНИРАШЕ АРСЕНАЛ ОД КУПОТ И БАРА ЖЕНА МУ ДА МУ КУПИ КУЧЕ

АКТУЕЛНО

Николовски: Николов е олицетворение на чесната понуда на СДСМ

На денешната прес конференција во Штип генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски го претстави кандидатот на СДСМ за предвремените локални избори, Др. Сашко Николов. „Штипјани...

Д-р Сашко Николов : Солидарноста, професионалноста и работа за сите граѓани подеднаkво е мое мото, моја заклетва пред вас.

Важно е Штип да избере градоначалник, легитимен со мандат од вас граѓаните. Штипјани заслужуваат реализација на проектите кои ги набројав сега, но и на...

Словенците за само 10 дена успеаа да адаптираат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитети во Љубљана

За само десет дена, градежниците успеаја да прилагодат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитет на недовршениот објект на Дијагностичко-терапевтската служба на Универзитетскиот медицински...

Бочварски: Даваме енергија и придонес во насока на подобрување на конекцијата со Бугарија

Во контекст на проблемот со Бугарија, сметам дека во делот на инфраструктурата треба ние да развиваме што е можно посилни и појасни врски помеѓу...

Арсенал синоќа загуби од Нотингем Форест (4:2) – тоа е 14-та екипа од чемпионшип која што не победила веќе 5 кола по ред и од 15 можни бодови освоила само 2.

 Арсенал првпат во 21-годишната епоха под Арсен Венгер испадна од ФА Купот уште во третата рунда. Такво нешто не се случуло од сезоната 1995/1996, при што „Топџиите“ во последните години се сметаат за владетели на најстарото натпреварување на светот – го освоија пехарот три пати за четири години.

Во составот на Арсенал ги немаше главните ѕвезди – Озил, Санчез и Лаказет, а дури и на клупата за резерви беа некои јуниори и деца од академијата коишто не беа спремни да ја сменат играта по измените.

Работата е во тоа што во среда играме нов меч (со Челси). То ест ние играме во недела, во среда, и потоа пак за викенд. Многу пати се справуваме со таков календар, но не и денес. Дали беше проблемот до составот? Можно е. Но да го кривам изборот на составот не сакам“, изјавил Венгер после мечот.

Инаку дуелот со Нотингем синоќа беше првиот меч кој Венгер го гледаше од трибините поради суспензијата од три средби и парична казна од 40.000 фунти поради коментари на сметка на судиите. Синоќа многу се зборуваше и за судиските одлуки на штета на Арсенал (два пенали – двата ги реализираше Нотингем).

ФОТО

Венгер не сакал да зборува: „Престанав да коментирам за тоа“.

Играч на мечот беше бекот на Нотингем Форест Ерик Лихаи: тој ги постигна првите два гола за екипата (1:0, 2:1) и сакаше да шутира и пенал за хет-трик. Причината била многу интересна:

Жена ми кажа дека ако годинава постигнам хет-трик, ќе ми купи куче. Сакав да го изведам пеналот, но Дејвид Воен ми кажа да се тргнам“, рекол Лихај во интервју за BT Sport.

Необично Лихај даде два гола во ФА Купот (до синоќа постигнал 7 гола во сите клупски натпреварувања во целата кариера), го исфрли Арсенал од Купот и нема да може да чува куче зошто не му дадоа да изведе пенал. Разбирливо, социјалните мрежи гореа синоќа, а нив ги распали токму Лихај.

Брзо после историскиот триумф напишал на Твитер: „Ми пратија видео со најдобрите моменти од мечот – благодарам. Засекогаш ќе го паметам тој момент. А сега ми треба моето куче“, напишал Ерик и ја тагирал својата жена Кети.

За време на мечот жена му била во авион и не знаела што направил мажот и. По слетувањето, телефонот и се блокирал од нотификации и пораки.

Во одговор и стигнале десетица твитови со барање да му купи кучи на Ерик.

Ерик Лихај е американски десен бек со полско потекло. Тој почнал да игра фудбал во системот на студентскиот спорт во САД, но во 2008 година стигнал во Велика Британија каде потпишал договор со Астон Вила.

По серијата позајмици и спорадични појавувања во Премиер лигата, решил да се пресели во Нотингем каде живее и игра веќе пет сезони.

Минатото лето навивачите го прогласија Ерик за најдобар играч на Нотингем Форест во сезоната 2016/2017 (дури 40% од гласовите). Лихај игра и во репрезентацијата на САД, но таму настапува непостојано.

Повеќе за ова на Off.net.mk 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Богојески за бугарската министерка за надворешни: Жалам што госпоѓата Захариева се наоѓа во состојба на тешко психичко пореметување

Премиерот на Македонија, Зоран Заев во денешна изјава за медиумите говореше за можна средба со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов и проблемите кои се...

Д-р Сашко Николов: ќе останам доктор за сите граѓани и покрај мојата функција

Кандидатот за градоначалник на општина Штип, Д-р Сашко Николов истакна дека и покрај тоа што започнавме со изборната кампања за предвремените локални избори во...

Мистериозен млад човек ја разбранува јавноста: Среде литургија го извади мобилниот – што се обидуваше да направи (фото)

За време на целата литургија, погреб и церемонија одржана во чест и во името на патријархот Иринеј, граѓаните на Србија имаа можностда видат мало,...

Со вградување на плин се оштетува моторот на aвтомобилот?

Со цел да се намалат средствата кои ги даваме за користење на автомобилот, често кај нас граѓаните се одлучуваат за вградување на плин во...

СРУШЕНИ ЦРНИ РЕКОРДИ: Нови 5.067 лица се новозаразени, 38 пациенти почиnaa, се поголем број пациенти на респиратори во Србија (Фото)

Во последните 24 часа во соседна Србија се тестирани над 15.000 граѓани од кои дури 5.067 лица се позитивни на Ковид-19. Нажалост почиnале дури...
- Advertisement -