27 C
Skopje

Го понижила зошто бил валкан: Кога и се претставил, зажалила во истиот момент и пропаднала во земја од срам

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

Дека изгледот лаже, доказ е следната приказна која стана вистински хит низ целиот свет.

Американецот Енди Рос од Ванковер во сојузната држава Вашингтон се соочил со несекојдневна ситуација кога во супер маркет една мајка го понижила пред нејзината ќерка само затоа што бил валкан, а на ќерка и и рекла дека мора да иде во училиште за да не изгледа како него.

Енди инаку е поранешен болничар кој сега работи како градежник, а тој ден се враќал од работа кон дома, па застанал во маркетот иако бил валкан.

Додека стоел во редот на касата, забележал дека девојче на околу 7, 8 годишна возраст бега од него, а потоа и слушнал како нејзината мајка и велела „поради тоа мораш да учиш училиште“, а потоа покажала со прст кон него.

-Прво јас сум многу валкан образовен човек , не само што имам средно образование имам и диплома од факултет, како и бројни сертификати. Претпоставувам дека не изгледам образовано поради мојот валкан изглед, а тоа е прилично глупаво. Второ ако и говорите на ќерка ви да остане на училиште поради тоа што имам тетоважи по рацете, тоа ќе постане нејзина креативност и желба. Повторно спротивно од вашиот став и размислување.

-Последно, јас сам одбрав да работам во градежништво и горд сум што ја градам Америка и уживам во својата работа. Се обидов да работам во канцеларија, но тоа не е за мене. Сакам да работам со моите раце и да бидам природен, добро заработувам, имам платени придонеси и можам да заработам за своето семејство. Така да мојот изглед не се рефлектира на мојата интелигенција или образование, напиша Енди.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Поради зголемените бројки: Се воведуваат ограничувања во однос на масовните собири, а следуваат и вонредни мерки во Грција

Поради зголемениот број на заразени со коронавирус, во одредени региони во Грција од денеска се воведуваат ограничувања во однос на масовните собири, а премиерот...

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...
- Advertisement -