28 C
Skopje

Го зедовме братот на жена ми во Германија за да му помогнеме, а тој не уништи

АКТУЕЛНО

Груби со најава: Владатa ќе разгледа дали да субвенционира вработување на албанците и граѓани од други помали етнички заедници

Во синоќешното гостување емисијата „Клик плус“, вицепремиерот Артан Груби најави дека Владата ќе ја разгледува можноста за субвенционирање на приватните компании кои ќе вработат...

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Галама здраво. Јас потекнувам од скопското село Волково. Со сопругата и двете деца живееме во Германија десетина години. Успеавме од ништо да направиме еден пристоен живот, во кој и двајцата работиме, а нашите деца овде се школуваат.

Јас успеав да добијам работна дозвола во Германија поради мојата специфична струка. Јас сум заварувач, а овде физичките работници кои знаат занает во последните години се баш на цена. Се вработив во една фирма која произведува челични конструкции за градежништвото и одлично ми е. Сопругата работи во еден ресторан за храна за носење како готвачка.

Едното дете го донесивме од Македонија, а другото ни се роди овде. Со две плати, од кои мојата е повеќе од пристојна, овде добро се живее, но и може да се заштеди. Така успеавме да си купиме и автомобил, а во блиска иднина се надевавме да купиме и стан или куќа.

Но, ја направивме веројатно најголемата грешка во животот. На негово големо инсистирање, го прибравме братот на сопругата кај нас да живее, дури не се снајде. Тој работеше во Скопје како конобар по кафани, но во последно време имаше проблем со вените, ни падна жал и му дозволивме да дојде, за да работи овде.

Веднаш штом дојде, тој овде се ујдиса со некои срби од Ниш, кои работе матни работи. Наместо да си работи чесни работи, тој почна да покажува пари, а ништо видливо не работеше. Но и не фо напушташе нашиот стан. Нормално сестра му не му велеше ништо, па ниту јас, ми беше непријатно, ајде велам да не правам проблеми.

Еден ден, на врата ни затропаа двајца возрасни мажи и на српски јазик ни рекоа: Горан ни должи пари, 10000 евра, доколку во рок од два дена не ни ги исплатите, тешко вам. Се обидов да им кажам дека тој ни е само роднина и ние немаме врска со тоа што тој работи, но нив не ги интересираше. Само ми рекоја: Друг пат пак нека коцка.

Го седнавме Горан, тој, маж толкав почна да плаче и ни раскажа сè! Влегол два, три пати во автомат клуб и добил, потоа се залажал и почнал се почесто да игра, но и да им дава пари на оние што губеле, под камата. Бидејќи немал свои пари, земал и тој од србите под камата. Во еден момент се полажал и во една вечер изгубил околу 15 илјади евра. Ги изгубил и своите и тие што му ги дале. Понатаму можете да претпоставите што се случувало.

Со сопругата ги извадивме парите што ги чувавме за учество во стан и ги плативме на лихварите. Не требаше да му кажеме ништо. Горан си ги собра парталите и си замина за Скопје. Затоа, подалеку од роднини, барем моето искуство го кажува тоа.

С.П.

Овој текст е авторски и е спревземен со одобрение од редакцијата на Галама.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

(ФОТО) Фотографија од лице место каде Палевски е лeгнaт на земја по настанот

Бpyтaлнo пpeтeпaн со шипки: Љyпчo Пaлeвcки се бори зa живoт: Претседател на движењето „Трета“, Љупчо Палевски попладнево е бpyтално нaпaднат и пpeтепан. Според информациите на Нетпрес...

Лажна тревога за бомба на „Партизанска“, полицијата држеше дел од булеварот под блокада

Поради лажна дојава за поставена бомба вечерва блокиран беше дел од булеварот „Партизански одреди“. Првично Алсат-М јави дека било пријавена направа која зуела многу силно,...

Малиот Дарин од Скопје ја скрати косата за првпат и ќе ја донира за дечиња болни од рак (фото)

Малиот Дарин „падна“ во магичните раце на фризерот Адо Мурис Хамзиќ - 4-годишното момче топи срца и поставува позитивен пример - за првпат ја...

Грција под ризик од ураганот кој се формира: Ќе ја зафати ли и нашата држава ? – Анализа на Славчо Попоски

Моќен циклонски систем се формира во Медитеранот, и истиот понатаму ќе прерасне во УРАГАН, кој ќе се движи кон соседна Грција условувајќи олујни ветришта,...

Ќе те паметиме насмеан: Почина Филип- момчето на кое му беше извршена првата трансплантација на коскена срцевина од несроден дарител

Почина 24 годишниот Филип Димишковски на кого пред две години му беше извршена првата трансплантација со матични клетки од несроден дарител. Нема официјална информација...
- Advertisement -