fbpx
-0.5 C
Skopje

Годишнина од големите протести во Белград против Милошевиќ

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Србија слави 17 години откако големите протести во Белград го прекинаа владеењето на долгогодишниот водач Слободан Милошевиќ.

Протестите по одбивањето на Милошевиќ да ги признае изборните резултати за претседателот на Сојузна Република Југославија.

На изборите одржани на 24 септември 2000 година Милошевиќ загуби од кандидатот на Демократската опозиција на Србија и Демократската партија на Србија на Воислав Коштуница.

Демонстрантите на 5 октомври во Белград, во предниот дел на тогашната Сојузна Собранието на Југославија, а денес на Народното собрание на Србија, пристигна од многу српски градови во конвои на автомобили, автобуси и камиони долго десетици километри, на своите булдожери полициски блокади на патиштата.

Веќе попладне, полицијата употреби солзавец за да ги спречи демонстрантите да влезат во зградата на парламентот, но безуспешно.

Зградата на државниот парламент беше срушена и запалена, како и изградбата на Радио-Телевизија Србија во Таковска.

Полицијата наскоро престана да дава отпор и најмногу им се придружи на граѓаните.

Апсење на Милошевиќ

Вечерта, новиот претседател на Југославија, Воислав Коштуница, им се обрати на граѓаните од терасата на собранието во Белград. Следниот ден Милошевиќ го призна признанието за изборниот пораз и му честиташе на Коштуница.

Едно лице беше убиено во протестите, кои паднаа под тркалата на камионот. 65 лица беа повредени.

Слободан Милошевиќ беше уапсен половина година подоцна за финансиска измама, а два месеци подоцна тој беше екстрадиран во Хашкиот трибунал.

Пред Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија во Хаг, тој беше суден за геноцид во Босна и Херцеговина, воени злосторства и злосторства против човештвото во Хрватска и Косово.

Тој почина на 11 март 2006 година, од срцев удар, во единицата за притвор во Хашкиот трибунал.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

АГНЕСА: Не правев естетски корекции: По интимност од скоро 20 години, нормален маж нема да ја нарече сопругата „фотошоп барбика“

Агнеса Органџиева, поранешната сопруга на Роберт Орданоски отворено во јавноста зборува за нејзиниот брак со екс-директрот на АЕК. Во последното интервју за ММС вели...

Васко Ефтов: Заев не сака Влада со ВМРО-ДПМНЕ, тој си го сака Мицкоски во Белата палата

Ако сакаше ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, мораше да направи дисконтинуитет со груевизмот. Се додека не се направи дистанцирање од Груевски, овој Зоран...

Дневен хороскоп: Еден знак се наоѓа во тешка ситуација

ОВЕН Се обидувате со нови, поинакви и револуционерни идеји да го подигнете нивото на работата. Моментално нема резултати. Брачниот однос е стабилен. Партнерот е...

Убава вест: И оваа година државата ќе доделува ваучери за одмор на вработените со ниски приходи

И оваа година државата ќе продолжи да им доделува ваучери за одмор на работниците со ниски приходи во домашните туристички капацитети, соопшти денеска министерот...

Заев: Градоначалниците да не ми изигравaaт локални шерифи и да им служат на граѓаните достоинствено

Градоначалниците да не ми изиграваат локални шерифи и да им служат на граѓаните достоинствено, порача премиерот Зоран Заев откако беше запрашан од новинарите како...
- Advertisement -