fbpx
-3 C
Skopje

Голем гест на средношколец од Берово. Парите оставени за чесниот крст ги донираше за децата без родители

АКТУЕЛНО

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: Заев радикално влегол во зближување со Бугарија и за тоа треба да се награди македонската влада со почеток на преговорите...

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека во Бугарија секој става акцент на нешто повеќе. „Таму има големо негативно...

Љубчо Георгиевски: Бугарите немаат чувство за тоа што се случува кај нас, ветото е одземање на перспективата не само на Македонците

Љубчо Георгиевски вечерва во „Клик Плус“ ја коментираше изјвата на Али Ахмети дека „Албанците треба да застанат рамо до рамо со Македонците“ за спорот...

Јоци: Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази

Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази - ,,едно општество за сите". Се...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Средношколецот Владимир Методиев од Берово кој при чинот на осветување на водите на реката Брегалница во Берово  го фати светиот крст од студената вода, денеска одржа лекција по хуманост. Тој од средствата што ги добил за крстот, купи смарт телевизор и соковник и ги донираше на децата згрижени во малиот детски групен дом во Берово.

  • Јас самиот се одлучив на оваа донација, дојдов во домот и видов дека децата немаат телевизор, кажа Владимир Методиев.

За овој  17-годишник,кој е и одличен ученик во беровската гимназија „Ацо Русковски“, чинот на фаќањето на крстот носи хумана порака, а не материјална корист за среќниот фаќач на крстот.

  • Тоа е посебно чувство што ја исполнува душата и тоа не се надомесува со материјални средства. Најдобро е парите кои ќе се добијат од чесниот крст да се донираат бидејќи сите се фрлаат за здравје, а не да добијат некои материјални средства и да ги потрошат на самите себе, смета Методиев.

Владимир ги донесе подароците додека 7-те деца згрижени во домот беа на училиште. Несомнено е дека нивната радост кога ќе се вратат во домот ќе биде неизмерна.

Малиот групен дом претставува вон институционална форма на згрижување на деца без родители или родителска грижа, е е резултат на процесот на деинституцијализација кој во Република Македонија е отпочнат во 2000 година и ги следи и имплементира европските стандарди за квалитетна грижа за деца надвор од нивните биолошки семејства. Малиот групен дом во Берово е прв од таков вид во државата и претставува пилот проект, а официјално со работа е отпчнат во 2009 год.

Извор: Тв Стар

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вакцината против ковид ќе биде задолжителна за сите што сакаат да летаат со авион

Извршниот директор на авиокомпанијата „Квантас“ (Qantas), Алан Џојс, изјавил дека луѓето кои ќе сакаат да летаат со нивната компанија, ќе мора да докажат дека...

Joванka не беше единствената љубов на Тито: Еве во кој бил заљубен маршалот

Во Социјалистичка Федеративна Република Југославија денеска се славело Ден на младоста и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито. За политичките потези на поранешниот лидер...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското...

100 илјади долари за еден биткоин? Инвеститорите очекуваат златна треска

Биткоинот да расте пет пати годишно и да достигне 100 000 американски долари? Звучи скоро скандалозно, но ова е реална прогноза на некои големи...

Why is Switzerland the best country in the world?

What makes Switzerland such a good country? They are rich Depending on whose estimates you trust, Switzerland ranks eighth or ninth in the world when...
- Advertisement -