fbpx
-2 C
Skopje

ГОЛЕМИТЕ ЛИЧНОСТИ, кои си заминаа во 2017 г.

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Пејачот на “Линкин Парк“ Честер Бенингтон посегна по својот живот на 20 јули 2017 г. Музичарот беше најден обесен во својот дом. Тој страдаше од депресија и зависност од алкохол и наркотици.

Честер Бенингтон

На 27 септември основачот на списанието “Плејбој“ Хју Хефнер почина на 91-годишна возраст. Во наследство го остави своето легендарно списание, кое помогна за преминување на бариерите околу сексуалната револуција од 60-те години.

Хју Хефнер

На 2 октомври не напушти рок – легендата Том Пети. Музичарот, познат по песни како “American Girl“ “Learning to Fly“, “Free Fallin“ и др., почина на 66. годишна возраст по срцев удар.

Том Пети

Олимпискиот и светски шампион по дигање на тежини Наим Соломенаоглу почина на 50 годишна возраст. Тој не успеа да преживее по трансплатацијата на црн дроб.

Наим Соломенаглу

Актер, драматург – Сем Шепард си замина од овој свет на 27 јули. Тој има номинација за “Оскар“ за улогата во образот на пилотот Чак Јегер во “Вистински нешта“.

Сем Шепард

Чак Бери – наречен уште “Таткото на рокенролот“ – почина на 18 март на 90-годишна возраст. Во неговото наследство влегуваат хитовите “Johnny B. Goode“, “Carol“ и “Sweet Little Sixteen“.

Чак Бери

Актерот Роџер Мур, познат по улогата на Џејмс Бонд во 7 од филмовите за Агент 007, почина на 23 мај после борба со рак. Мур беше 89 години.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Еден од функционерите на ВМРО-ДПМНЕ: Апасиев е Чегевара на батерии

Твит на Димче Арсовски од ВМРО ДПМНЕ Стојанче Ангелов ќе биде главен лик во кризнава состојба. Ќе се бориме со пандемија на чело со Стојанче...
- Advertisement -