fbpx
5 C
Skopje

Големите лидери спијат од четири до пет часа – Трамп лидер на листата

АКТУЕЛНО

Два града побараа ПОЛИЦИСKИ ЧАС: Од 21:30 часот до 5:00 наутро Во Гевгелија побара општината

Според извештаите на Министерството за здравство, во последните два дена во Неготино беа регистрирани 84 нови случаи, а во Гевгелија 64. Во моментов активни...

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека премногу работи, а ноќе спие само четири до пет часови. Милјардерот е познат по своите твитови кои ги објавува во доцните часови, но и навредувањето на Хилари Клинтон, во текот на предизборната кампања, каде ја исмејуваше нејзината потреба за спиење.

На почетокот од својот мандат, Трамп изјави дека е изненаден од „големината“ и да се биде претседател е едноставно „надреално искуство“.

„Морате да поминете преку сето тоа, затоа што има премногу работа“, изјави Трамп.

Тој истакна дека со доручекот, сака да чита весници и да гледа што се случува на телевизија. Тој изјави дека кога гледа телевизија, обично гледа лажни и неискрени вести.

Трамп својот недостаток на сон го опишува во книгата од 2004 година наречена „Мисли како милјардер“, каде зборува дека човек не треба да спие повеќе од тоа што му е потребно.

„Знаете дека не спијам долго. Сакам да спијам три, четири часа, а потоа морам да знам што се случува ново“, додава Трамп.

Американската медицинска академија за спиење препорачува најмалку седум саати спиење за возразни луѓе, помеѓу 18 и 60 години.

Сонот е од голема важност, заедно со здравата исхрана и редовното вежбање, со што допринесувате за спречување на зголемено ниво на холестерол, висок крвен притисок, дијабетис, срцеви болести.

Трамп изјави дека кампањата му била доволна вежба, а избегнува да пие кафе, чај и алкохол.

Недостатокот на сон е една од карактеристиките на големите лидери, како знак на сила и карактер. Наполеон Бонапарта на прашањето колку часови луѓето треба да спијат изјави: „Мажите шест, жените седум, а будалите осум“.

Бил Клинтон во една прилика изјави дека може да функционира со само четири или пет часови сон, а Барак Обама со шест.

На самитот Г20 во Австралија во 2014 година, Путин изјави дека му се потребни само чети часа сон.

Винстон Черчил во текот на Втората светска војна, спиел само четири часа, но имал и редовни одмори во текот на денот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Филипче: Вакцината „Спутник V“ ќе слета в недела со специјален транспорт

Согласно најавите коишто ги имаме денеска во разговорите со претставници и на Руската амбасада и на компанијата, најавата е дека руската вакцина „Спутник V“...

Калиопи го возврати ударот кон српската новинарka која ја нападна- од нејзините зборови веднаш ќе ви стане јасно кој е во право

Македонската пејачка Калиопи Букле со огласи по изјавата на српската водителка Весна Дедиќ, која за медиумите раскажала дека никогаш повеќе нема да ја покани...

Два града побараа ПОЛИЦИСKИ ЧАС: Од 21:30 часот до 5:00 наутро Во Гевгелија побара општината

Според извештаите на Министерството за здравство, во последните два дена во Неготино беа регистрирани 84 нови случаи, а во Гевгелија 64. Во моментов активни...

По долга битка стана мајка, сите ја паметат по насмевката: Весна ја загуби битката со корона

Уште еден здравствен работник почина од последици на Ковид-19. Веселина Поп-Гонова од познатото село Стојаково, вработена како лаборант во Општа болница Гевгелија, не успеа...

Гатачка измамила жени: Им го земала накитот за да растури магија

Две жени од Штип и Кочани биле измамени од гатачки, а случаите ги пријавиле вчера. Како што информира портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова, првата измама...
- Advertisement -