fbpx
-1.8 C
Skopje

Гонзалес до Трамп: За ВМРО е доцна, тие не се на власт поради мешање од нашата амбасада, но САД можат да помогнат со смена на Бејли!

АКТУЕЛНО

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мајк Гонзалес од американската фондација „Херитиџ“ во својот последен коментар објавен на нејзината вебстраница, насловен „Како Доналд Трамп ќе ја промени неуспешната стратегија за надворешната политика на Обама“, се осврнува и на ситуацијата во Македонија, препорачувајќи му на претседателот на САД да го смени амбасадорот во Скопје, Џес Бејли.

Фото

„’Нуландизмот’ (Викторија Нуланд беше помошник-државен секретар за Европа во администрацијата на Обама – н.з.), како што е наречена доктрината, ќе се промени со Хукизам (Брајан Хук, актуелен директор за планирање политики во Стејт департмент – н.з.), ни беше кажано. За некои, како што е конзервативната и проамериканска партија во Македонија, ВМРО, е премногу доцна. Тие беа оставени надвор од Владата по мешањето таму од нашата амбасада. Но, САД сé уште можат да помогнат со замена на американскиот амбасадор во Скопје, кого конзервативците, исто така, го обвинуваат за поддршка на секуларизмот и на ерозијата на македонскиот идентитет“, пишува експертот на конзервативната фондација од Вашингтон во својот коментар, во овој контекст критикувајќи го и донеодамнешниот заменик на помошникот државен секретар, Брајан Хојт Ји.

Осврнувајќи се на односот на Нуланд и на други високи американски функционери одговорни за надворешната политика во времето на Обама кон сојузниците во Централна и во Источна Европа, посебно нивните критики кон конзервативните влади во Полска и во Унгарија, заедно со претходната во Македонија, Гонзалес навестува пресврт, повикувајќи се на документ напишан од Хук.

„Стратегијата за национална безбедност, неодамна објавена од страна на администрацијата на Трамп, ги истакнува прашањата кои се навистина критични за националната безбедност на САД, давајќи надеж дека надворешната политика повеќе нема да биде за принудување на светот да се придржува кон агендите за политики на големите либерални донатори, како што се Џорџ Сорос и Том Стаер.

Фото

Следењето на она што го прават стотици амбасади, конзулати и службеници на УСАИД и утврдување дали тие навистина ги поддржуваат целите на националната безбедност на САД, не е мала работа. Потребно е ниво на надзор и проникливост што може да се постигне само ако администрацијата поставува доволен број на политички именувани лица и ако тие назначени лица навистина се грижат за критичните прашања поврзани со националната безбедност.

Колку порано има доволно политички насоки, толку подобро“, заклучува авторот на коментарот.

Освен што се пројавува со експертски анализи за „Херитиџ“, каде што од 2009 година беше потпретседател за комуникации, Мајк Гонзалес претходно има работено 20 години како новинар, од кои 15 известувајќи од Европа, Азија и Латинска Америка, по што го напушта новинарството и ѝ се приклучува на администрацијата на претседателот Џорџ Буш. Таму работел како пишувач на говори за претседателот на Комисијата за безбедност и размена, Кристофер Кокс, пред да премине во Бирото за Европа при Стејт департмент.

Родениот во Куба, која ја напуштил на 12 години, a денес е висок соработник на американскиот Институт за меѓународни студии, i во екот на политичката криза во Македонија минатата година се заложи за отповикување на Бејли преку напис во „Дејли сигнал“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Апел до Шилегов од отец Оливер: Ве замолувам како родител, помогнете да го спасиме животот на Елизабета

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од новогодишното украсување на главниот град, иако голем број граѓани бараа истото да се откаже или барем поголем...

ТАЖНА ВЕСТ Македонија загуби уште еден доктор: Две недели се лечел од корона, по што нагло му се влошила состојбата

Струга загуби врвен доктор, кој успеал да се справи со коронавирусот но не и со последиците од него. Шеесетгодишниот хирург-специјалист д-р Владимир Кочоски две...

Работа од соништата во Шведска: 2.000 евра месечно за речиси ништо

Речиси секој сонува за совршената работа – да правите нешто што ви причинува задоволство, а коешто ви носи доволно заработка за да живеете среќно....

Заев повторно со емотивен статус: Со жалење ја примив веста за смртта на заменик градоначалникот на Скопје

Со искрено жалење ја примив веста за смртта на Енвер Малиќи, заменик-градоначалник на Град Скопје, бизнисмен и сопственик на една од најуспешните компании во...

Фуркан Салиу со моќна порака: Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ

Фејсбук статус на новинарот Фуркан Салиу Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ, Немојте да замислите ништо! Да, Министерот за надворешни работи е Албанец, и тука нема што да...
- Advertisement -