fbpx
-5 C
Skopje

Ѓорчев до Локвенец: Кој му даде право на Талат да ни ги суспендира амандманите, а вие да си ќутите ко попчиња

АКТУЕЛНО

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Замина еден од најдобрите: Фудбалскиот свет е во шok – почиnа фудбалерот Диего Марадона

Аргентинските и светските медиуми објавија дека денеска во својот дом почиna еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Си-Ен-Ен Бразил и „Кларин“...

Ние ги поднесовме ли регуларно амандманите? Ги поднесовме. Кој ни го даде тоа право. Ни го даде деловникот и Уставот. Што направивте Вие. Вие ја погазивте елементарната процедуира за да донесете неуставен закон. Извршивте патоз врз уставот и деловникот. Ваква лакрдија не и е приредена на Република Македонија. Скандалозно е ова што се направи во Собранието на Република Македонија, рече Влатко Ѓорчев во „Само Вистина“ на Канал 5 во ТВ дуелот со неговиот колега од СДСМ, Хари Локвенец.

Тој додаде дека Џафери кога поднесе амандмани, две недели молчел на говорница, читал поезија, но не му се скратила можноста за поднесување на амандмани. Господине Локвенец, со овој закон, ако не се користи албанскиот јазик има 5000 евра казна, ако не се употребува македонскиот јазик нема казна. Вие сте тие кои поднесовте гаранција, вие сте тие кои рековте дека тоа е во главата на вмровците итн итн… а сега имаме ситуација, каде што мнозинството граѓани ве прашува: Што правите, неразбрани трговци!? 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Ковачевски: Не ни треба еуфорија и национализам, ни треба решение со Бугарија

Без да можам да алудирам на самото интервју на Зоран Заев и на реакциите кои следувале после тоа, мислам дека Договорот со Бугарија е...

Јоци: Разликата меѓу комуњари и вмројни е следна

Разликата меѓу ,,комуњари" и вмројни, е што на овие ,,нашиве" не им даваме да дишат и ќе ги шетаме по гаќи ако треба и...

Богојески го нарече Миленко “козарот”? Упати прашања и до бугарската министерка Захариева

Дали утре на антибугарашкиот и антизајков митинг, организиран од мицињата, конечно ќе го видиме и Бугарскиот Конзул во Македонија?!? Бојко Борисов и пресветла госпожа...

Со кого била Цеца пред да биде со Арkан

Поранешното момче на Цеца со кое била пред Аркан, прозборе за се што тие поминале заедно. За српскиот Течеграф тој вели дека таа три...
- Advertisement -