fbpx
-2 C
Skopje

Ѓорчев до Локвенец: Вие буквално амандманите ги фрливте во ѓубре и изгласавте противуставен Закон за двојазичност

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Пратеникот од редовите на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 истакна дека на 14-ти март беше суспензирано елементарното право на пратениците да поднесуваат амандмани.

-Вие буквално амандманите ги фрливте во ѓубре. Без никаква дискусија и без амандманска расправа беше изгласан противуставниот Закон за двојазичност, рече тој кон пратеникот на СДСМ, Локвенец, со кој гостуваше во емисијата.

Според Ѓорчев, граѓаните својот глас го дале за 500 евра плата, 500 км автопат, граѓаните не гласале за двојазичност на целата територија на државата.

Обраќајќи се до својот соговорник пратеникот од редовите на СДСМ, Хари Локвенец, Ѓорчев вели: “Вие ја погазивте елементарната процедура за да донесете не уставен закон. Закон за кој не ве гласал македонскиот народ“.

Ѓорчев го спомена и добиеното писмо од страна на Талат Џафери во кое се вели дека опозицијата може да доставува амандмани во рок од два дена пред закажувањето на седницата.

-Но и покрај фактот што амандманите навреме и уредно биле доставени, амандманската расправа била спречена и погазено основното парламентарно и демократско право. Преседан невиден во историјата,  додаде тој.

Пратеникот Ѓорчев се наврати и на случајот кога Талат Џафери поднесе илјадници амандмани во врска со Законот за бранителите и случајот кога пратеник на ЛДП поднесе илјада амандмани во врска со Законот за нотарите и адвокатите, тој напомена дека и во двата случаи било испочитувано правото на амандманска расправа и покрај огромниот број на амандмани.

-Сега имате ситуација каде што огромното мнозинство на Македонци прашуваат што правите неразбрани трговци?, вели Ѓорчев цитирајќи ја македонската народна песна „Послушајте патриоти“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -