fbpx
5 C
Skopje

Ѓорчев: Дури во 36 општини имаше двајца кандидати за градоначалници, никој не се осмели да оди против власта!

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Членот на ИК на ВМРО ДПМНЕ Влатко ѓорчев во гостувањето на ТВ НОВА рече дека во Република Македонија никогаш немало понерегуларни избори од овие.

„Дали во 27 години македонска демократија имало ситуација каде кандидат, носител на листа за советници бил убиен? Никогаш немало. Сега тоа се случи. Дали во изминатите години имало ситуација каде што кандидат за градоначалник, актуелен градоначалник бил нападнат? Никогаш тоа не се случило. Сега се случи. Никогаш порано немало помалку кандидати за градоначалници и советници на ниво на Македонија. Дури во 36 општини имаше само двајца кандидати за градоначалници. Никој не се осмелил да оди против власта“, рече Влатко Ѓорчев.

Тој рече дека во источна Македонија, млади дечки велат дека сакале да се појават на состаноци на ВМРО ДПМНЕ но дека не сакале да бидат фотографирани бидејќи ќе имале проблеми и праша дали ова е нормално да се случува во 21 век.

За референдумот за договорот за Бугарија кој го побара ВМРО ДПМНЕ тој рече Бугарија направила договор добар за себе, но не и за Македонија. Во моментов имаме конкретно суспензија на демократијата во Македонија, имавме петиција од граѓани, имавме одлука легитимна на совет за стратегијата со мигранти, рековме ајде да видиме што е она што граѓаните ќе го сакаат. Владата преку нивни институции рече: Некои прашања не заслужуваат одговор. Народот е тој кој треба да каже како мисли и како размислува за овие прашања, рече Ѓорчев.

ЦЕЛОТО ГОСТУВАЊЕ НА ВЛАТКО ЃОРЧЕВ

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Огнен Јанески: Девојчињата и жените нема што неkому да полагаат сметkи за својата приватност

Фејсбук статус на Огнен Јанески Оваа држава отсекогаш функционирала во полза на криминалците, на девијантните, на опасните, наместо да се грижи за жртвите, за повредените...

Владата започна постапка за набавка на дополнителни 200.000 дози вакцина против КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против КОВИД-19. Со...

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...
- Advertisement -