fbpx
-8 C
Skopje

Ѓорчев: Народот се иселуваше и во време на ВМРО-ДПМНЕ, но ова сега што ни се случува е буквален егзодус

АКТУЕЛНО

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев вели дека никогаш во историјата на Република Македонија немало помалку ученици во училиштата, нагласувајќи дека во Македонија секогаш имало иселување но она што се случува последната ипол година е буквално егзодус односно масовно напуштање на Република Македонија кое што се гледа докажливо преку бројки.

Никогаш, во историјата на Република Македонија немало помалку ученици во училиштата, никогаш немало помалку првачиња во училишните клупи. Од Македонија секогаш имало иселување но она што ни се случува последнава година ипол е буквално егзодус е буквално масовно напуштање на Република Македонија кое што се гледа докажливо преку бројки. Никогаш во Македонија сме немале помалку првачиња одвај да се достигне бројката од 20.000 првачиња, истакна Владимир Ѓорчев, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

-Ова е демографска катастрофа, ова е директна последица на економските катастрофални политики кои што ги донесе Владата на Зоран Заев и кои што резултираа да во Македонија не се отвораат нови фабрики и нема нови работни места. Нема во Македонија повеќе економски раст туку имаме најмал најнизок убедливо најлош економски раст во цела Европа. Од земја која што беше на врвот во првите пет сега сме убедливо најлоши и на дното. Дваесет 20.251 прваче е убедлив пораз за Владата на Зоран Заев, 20.251 прваче е директно кажување дека во Македонија не дошол живот туку дека дошла пустош и небиднина. Имаме намалување на бројот на првачињата во најголемата општина во Македонија во Куманово, имаме број на намалување во Велес каде што мора училишта да се спојуваат за жал за да остане бројот на ученици. Имаме намалување на бројот на првачиња во Новаци од 27 на 17 тоа е пад повеќе од 30 %. Имаме огромно намалување на бројот на првачиња во Битола, Дебар во Маврово-Ростуше во Кичево рапидно паѓа бројот на ученици, во дури 3 од 4 училишта централни во градот во Штип секаде има барања за намалување на паралелките односно бројот на учениците. Старо Нагоричане исто така скопските општини Карпош, Кисела Вода, Ѓорче Петров исто така. Сето ова не доведува до заклучокот во Македонија не дојде живот во Македонија дојде пустош, економски крах небиднина, иселување како никогаш досега, кое што се гледа, евидентно е преку убедливо најмалиот број на првачиња во историјата на Република Македонија, истакна Ѓорчев.

Ѓорчев порачува дека демографската катастрофа значи дека Македонија останува земја без народ, училишта без ученици, маала без игралишта во кои играат деца, семејства кои што заминуваат, економија која што крахира.

-Тоа е резултатот од она што го гледаме, тоа е буквално небиднина и пустош. Набројав само неколку општини низ Република Македонија, но за жал можеше со минути и часови да се набројуваат општините и училиштата кои што исчезнуваат каде што се редуцира бројот на наставници, бројот на часови, бројот на деца. Тоа е таа демографска рецесија за која што зборуваме. На врвот на ова е падот на новородени деца, историски најголем во вториот квартал на 2018 година од 6,3%. Минатата година како резултат на анти економските, анти семејните политики во делот на економијата имавме најмалку родени во Македонија 21.700, претходно беше 23.000. Од тие 21.700 убедливо најлоши во историјата на Македонија, дополнително оваа година во вториот квартал добивме демографска рецесија не од 1, 2 или 3 проценти туку од 6,3%. Тоа се поразителни бројки, поголем доказ за оваа небиднина која што ни се случува не може да има, рече членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повреда при раѓање му ја парализирала раката на малиот Михаил, за лекувањето потребни 15.000 евра

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага на лек за...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мицкоски најавува блокaда на Скопје: Колку е паметно да се одржуваат протестит за време на пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...

Поради неговата сопруга била напишана песната „Македонско девојче“: ТАЖНА ВЕСТ – почиna зетот на пејачката Виолета Томовска

Зоран Росоманов, зетот на македонската фолк-легенда Виолета Томовска почина од последици на ковид-19. За сопругата на Зоран, Невенка, е испеана легендарната песна „Македонско девојче“....

Зад себе има два неуспешни брака: Колку тежи познатиот актер од Истанбулската невеста

Како што ви е веќе познато Оскан Дениз го глуми Фарук од хит серијата Истанбулската невеста. Оскан е роден во Анкара на 19ти Мај...
- Advertisement -