fbpx
-2 C
Skopje

Ѓорчев: СДСМ го носи неуставниот Закон за јазици за да остане на власт, а Македонија ја плаќа сметката за тоа

АКТУЕЛНО

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Законот за јазици е донесен исклучиво само СДСМ да дојде на власт, преговаран е и напишан набрзинка, за да онаа гарнитура која што ги изгуби изборите да состави влада, додека Македонија ја плаќа сметката за тоа, изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев во „Само вистина“ на Канал 5 телевизија.

– Кога пратениците на СДСМ одеа во предизборна кампања не го ветуваа овој Закон за јазици во Крива Паланка, во Берово во Пехчево, во Повардарието и во еден куп општини во Република Македонија. Едно се зборуваше пред еден аудиториум, друго пред друг, рече Ѓорчев.

Тој потенцираше дека ВМРО-ДПМНЕ предлага да се повлече законот и да се формираат работни групи, да седнат политичките партии, да се вклучат луѓе од МАНУ, јазичари, професори.

Тој додаде дека за овој Закон за јазици нема речиси ниту еден експерт по уставно право кој што ќе рече дека е добар, треба да се изгласа и е во согласност со Уставот и прописите во Република Македонија.

– Ние имавме 80 амандмани на првото и на второто читање, ни еден не беше прифатен. Венецијанската комисија рече дека не е тоа пратено кај нив, после тоа им велат пост фестум ќе го пратат на што цела Европа им се смее. Јоханес Хан дојде тука и рече ова не е приоритет за Европската Унија, повлечете го законот. Го повлекоа, но за да ја спасат коалицијата мораа пак да го поднесат, вели Ѓорчев.

Во врска со преговорите за влада помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ тој нагласи дека ваков каков што е законот апсолутно не било договорен помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и затоа ДУИ со СДСМ отиде во коалиција затоа што СДСМ рекоа дека даваат уште повеќе, затоа што СДСМ нема црвени линии за ништо.

– Албанците први ќе се разочараат од СДСМ, затоа што нема канализација во Арачиново, нема намалување на загадувањето во Тетово, абер немаат да донесат фабрика во Гостивар, нема нови вработувања во Чаир. Не се испорачува она граѓаните етнички Албанци легитимно го бараат за подобрување на нивниот живот, истакна пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ДОАЃА ВИСТИНСКА ЗИМА: Подгответе се за минусни температури и до -11 степени, еве ги деталите за наредните денови

Времето утре ќе биде претежно сончево, по одделни котлини со појава на утринска магла. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Многу солзи и емоции за легендата: Ќерката на Марадона плачеше на “Ла Бомбонера” кога играчите на Бока прославија гол пред неа

Бока јуниорс синоќа го победи Њувелс Олд Бојс со 2-0, се беше во знакот на Диего Марадина, а неговата ќерка Далма во живо го...

Вистинската љубов е над човечkите поделби и спротиставености

Епископ Партениј, Игумен Бигорски Во Стариот Завет, браќа, читаме како, кога како, кога Каин од завист го убил брата си Авел, Господ го запрашал каде...

Стојанче му свари кафе на Апасиев: Ќе слушаме убава, стара македонска музика со интересен текст

Во тек е процесот на подготовка на турско кафе за народниот пратеник, професорот Апасиев. Без шеќер со тоа што сигурно ќе преврие додека пишувам. Со кафето...
- Advertisement -