fbpx
5 C
Skopje

Ѓорѓиевски: 150 милиони евра од Сорос во Македонија се потрошени на корумпирање на македонското општество

АКТУЕЛНО

Два града побараа ПОЛИЦИСKИ ЧАС: Од 21:30 часот до 5:00 наутро Во Гевгелија побара општината

Според извештаите на Министерството за здравство, во последните два дена во Неготино беа регистрирани 84 нови случаи, а во Гевгелија 64. Во моментов активни...

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

СДСМ и Сорос се едно исто. Дел од истата шема на деструкција и антидржавно делување, истакна на денешната прес-конференција Орце Ѓорѓиевски.

Ви го пренесуваме интегралниот текст од денешната прес – конференција на Ѓорѓиевски

Анонимната Фани Каранфиловска, наследничката на Владимир Милчин на врвот од Соросовата инсталација во Македонија, го прави она за што е платена со тешки милиони евра, а тоа е да го продолжи неговиот лик и дело и со узурпација на невладиниот сектор да му врши услуги на СДСМ и да ја узурпира волјата народот.

Јасно е зошто наследничката на Милчин има потреба да се правда и објаснува. Граѓаните ја видоа деструкцијата на СДСМ-Сорос на дело и ги казнија на избори. Ги казнија за платеничките револуции, за нападите врз полицијата, за вандализмот и уништувањето културни споменици.

Сега анонимната наследничка на Милчин го кажа тоа што се очекуваше, грст невистини, лаги и шпекулации, без да даде било каков одговор на суштинските прашања.

Таа практично со својата изјава призна дека за се што прават во Македонија нивната централа е запознаена и високо свесна за штетата која и ја прават на државата.

Речиси 150 милиони евра од Сорос-Македонија се директно потрошени на корумпирање на македонското општество. Нивниот најголем проект е платеничката револуција чиј производ е огромна штета на државниот и општествениот имот, физички напад врз полицијата и редица други испади, се со цел да се поддржи и помогне аболицираниот криминалец Зоран Заев.

Од медиумите видовме дека само во последните две години истата таа претседателка Фани Каранфиловска инкасирала 4.808,567 денари, и тоа во периодот кога таа раководеше со платеничката револуција која удри по институциите, историјата и достоинството на државата.

Фани Каранфиловска не одговори и зошто огромен процент од европскиот буџет на Сорос оди токму на Македонија. И тоа по правило секогаш пред избори овие таканаречени граѓански организации добиваат поголеми суми, организират протести, кампањи во кои отворено застануваат зад политички опции. Тоа што тие тврдат дека е инвестирано во општетсвена корист се трошки во поглед на тоа што е злоупотребено и испрано во политички цели.

Производот од делувањето на Сорос е:

–  целосно корумпирање на граѓанскиот сектор
–  платеничка револуција која се прогласи за Шарена револуција
– платени експерти со наредба без аргументи да критикуваат и напаѓаат
–  создавање на тензии и конфликти
– корумпирање на медиумскиот простор и злоупотреба за политички цели
– организирање на новинарски фабрики
– збришување на слободната мисла
– злоупотреба на младинските движење за политички цели.

Заклучокот и после јавниот настап на Фани Каранфиловска е јасен. Фондацијата за отворено општество која ја води единствено кое отворено го работи е поддршка на аболицираниот криминалец Зоран Заев неговата деструктивна политика и отворено партиско политичко-дејствување.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Филипче: Вакцината „Спутник V“ ќе слета в недела со специјален транспорт

Согласно најавите коишто ги имаме денеска во разговорите со претставници и на Руската амбасада и на компанијата, најавата е дека руската вакцина „Спутник V“...

Калиопи го возврати ударот кон српската новинарka која ја нападна- од нејзините зборови веднаш ќе ви стане јасно кој е во право

Македонската пејачка Калиопи Букле со огласи по изјавата на српската водителка Весна Дедиќ, која за медиумите раскажала дека никогаш повеќе нема да ја покани...

Два града побараа ПОЛИЦИСKИ ЧАС: Од 21:30 часот до 5:00 наутро Во Гевгелија побара општината

Според извештаите на Министерството за здравство, во последните два дена во Неготино беа регистрирани 84 нови случаи, а во Гевгелија 64. Во моментов активни...

По долга битка стана мајка, сите ја паметат по насмевката: Весна ја загуби битката со корона

Уште еден здравствен работник почина од последици на Ковид-19. Веселина Поп-Гонова од познатото село Стојаково, вработена како лаборант во Општа болница Гевгелија, не успеа...

Гатачка измамила жени: Им го земала накитот за да растури магија

Две жени од Штип и Кочани биле измамени од гатачки, а случаите ги пријавиле вчера. Како што информира портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова, првата измама...
- Advertisement -