fbpx
18 C
Skopje

Горниот дом на британскиот Парламент денеска изгласа пратениците да добијат поголеми овластувања за условите за Брегзит!

АКТУЕЛНО

Битиќи: Нема да се дозволат свадби. Немам храброст да одам против препораките на комисијата

Откако неколку дена угостителите кои организираат свадби, ноќните клубови и музичари протестираат поради забраната за работа, вицепреммиерот за еркономски прашања Фатмир Битиќи кажа дека...

Спасовски: Во ваква ситуација нормално беше секој да е гневен

Во моментот Сашо Мијалков е на издржување на мерката домашен притвор во неговиот дом. Тој овие денови не ја напуштил државата и цело време...

Сите мислеа дека побегнал а Мијалков се појави: Вели се изолирал поради температура

Сашо Мијалков е во Македонија. Се извини на целата македонска јавност затоа што сите го барале, а тој бил изолиран заради висока температура. Тој замина...

Тв21 открива со кого бил последен пат Мијалков пред да стане недостапен за МВР

Ивица Коневски, еден од предводниците на иницијативата за вонреден конгрес во ВМРО-ДПМНЕ е последниот човек со кој се сретнал Сашо Мијалков пред да стане...

Пратениците ќе добијат поголеми овластувања со што ќе можат да ги отфрлаат конечните услови што ќе ги постави Европската унија за Брегзит, и покрај апелирањата на британската Влада да не ги попречува преговорите. Ова денес го изгласа горниот дом на Британскиот парламент.

Со денешното гласање се додадени дополнителни услови за нацрт-законот за „известувања за заминивањето“ од ЕУ. Со овој закон и се одобрува на британската премиерка Тереза Меј да ги започне преговорите за излегување на Велика Британија од ЕУ, а истите таа планира да ги започне до крајот на месецот.

Со дополнетиот нацрт-закон сега се бара британскиот Парламент да одобри договор за напуштање пред истото да биде разгледано од страна на Европскиот парламент, или ако преговорите пропаднат, пратениците да гласаат одлука за напуштање на Унијата без договор.

Британската Влада веќе му вети на Парламентот дека тој ќе го гласа финалниот договор, но смета дека ограничувањето на можноста на Меј да се повлече од преговорите може да ја охрабри ЕУ да предложи лош договор со надеж дека пратениците ќе го отфрлат и веројатно ќе го прекинат Брегзитот.

Британските министри ќе се обидат да ги укинат промените во нацрт-законот пред тие да добијат законска сила.

Денешното гласање е втора дополнителна пречка за Меј, откако британската Влада и зададе удар со претходно внесениот амандман во нацрт-законот за заштита на правата на граѓаните од ЕУ кои живеат во Велика Британија.

Сега британската премиерка треба да го врати нацрт-законот во Долниот дом, забележува ДПА.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи: Нема да се дозволат свадби. Немам храброст да одам против препораките на комисијата

Откако неколку дена угостителите кои организираат свадби, ноќните клубови и музичари протестираат поради забраната за работа, вицепреммиерот за еркономски прашања Фатмир Битиќи кажа дека...

Спасовски: Во ваква ситуација нормално беше секој да е гневен

Во моментот Сашо Мијалков е на издржување на мерката домашен притвор во неговиот дом. Тој овие денови не ја напуштил државата и цело време...

Фуфо: Во коцката губиш свои пари, туѓи пари, па губиш образ, доверба, а на крај го губиш најважното, односно семејството

Љупчо Николовски – Фуфо во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21 раскажа за своето минато поврзано со коцкањето ио лихварството. На прашање за тоа колкави...

Сите мислеа дека побегнал а Мијалков се појави: Вели се изолирал поради температура

Сашо Мијалков е во Македонија. Се извини на целата македонска јавност затоа што сите го барале, а тој бил изолиран заради висока температура. Тој замина...

Еве KAKO MИЈАЛKOВ ја надмудрил полицијата: Телефонот бил дома, а тој патувал во непознат правец

Поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков не бил во неговиот дом на Водно кога полицијата вчера попладне пристигнала за да му врачи решение...
- Advertisement -