fbpx
5 C
Skopje

Господски потег на Баерн Минхен кој треба да биде пример за сите

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Сите знаеме дека баварскиот гигант Баерн Минхен честопати знае да ги „уништува“ малите тимови во Бундеслигата, демолирајќи ги на натпреварите, а крадејќи им ги најдобрите играчи за време на трансфер периодите.

Веста која следува, го покажува Баерн во некое друго, многу позитивно светло.

Имено, германскиот гигант покрена иницијатива за помош на аматерскиот клуб Теутонија од Минхен, а самите тие ќе дадат најголем допринос во тоа, зголемувајќи ја цената на картите за следниот натпревар.

Станува збор за градското дерби кое ќе го одиграат „Б“ тимовите на Баерн и Минхен 1860, а сите кои ќе сакаат да присуствуваат на натпреварот, а сигурно ќе ги има во голем број, ќе издвојат едно евро повеќе од вообичаената цена на картите, па токму тоа евро од секој навивач на двете екипи ќе биде еден вид на помош за Теутонија.

На овој клуб итно му е потребна брза финансиска инекција која ќе биде искористена за санација на клупската зграда, која потполно изгоре во пожар за време на Божиќ. Штетата е проценета на 250.000 евра.

„ФК Теутонија е клуб со долга традиција и е познат по фантастичната работа со младите категории. На овој начин, сакаме да покажеме солидарност со клубот и неговите навивачи. Се надевам дека ќе можеме да и помогнеме на Теутонија повторно да застане на нозе“, изјави првиот човек на баварците, Карл-Хајнц Румениге.

Гестот на Баерн го поздрави и претседателот на Теутонија, Клаус Нојнер и истовреме се заблагодари на најтрофејниот германски клуб.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -