25 C
Skopje

Гаши одговори зошто немале македонско знаме на протестите, но не конкретно

АКТУЕЛНО

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

Јас сум роден во Скопје. Сите мои први комшии се македонци. Сум студирал тука, целиот живот сум го градел тука. Не ми е ни на крај памет да не се замарам со чувствата на македонците. Со нив сум израснал. Истовремено градиме заедничка држава бидејќи мислиме дека имаме заеднички работи, да направиме поголема хомогеност. Мене ми е жал што кога влегувате во политички процес, формирате партија, а пред вас 30 години ви ги руинирал позициите, не можете одеднаш да им наметнете нешто на граѓаните. Во моите пресконференции, во нашето седиште, на нашите официјални собири ние во мојата партија имаме државно знаме, го почитуваме, иако мислиме дека тоа знаме и химната не се донесени на начин на каков што е потребно.

Државните симболи мора да претставуваат сплотеност, мора оваа дебата да ја отвориме во иднината. Кога ќе завршиме со сите други процеси, мора да разговараме и за ова. Не можете да им наложите граѓаните какво знаме да носат на протест. Ние ги повикавме граѓаните, имавме најави дека некои луѓе сакаат да се вметнат на протестите и да изнесат знамиња на големи држави итн итн. Ова отвара една друга тема, ние сме во процес на формирање на Влада, треба да бидеме внимателни. Во однос на овие прашања, ова е тема која треба да биде отворена и треба сите да се залагаме да не ни се случува во иднина. Тоа доаѓа како резултат на една поголема општествено-политичка битка, рече Гаши на прашањето на новинарот Гоце Михајловски во „Само интервју“ на Канал 5 телевизија.

Гаши во интервјуто не одговори конкретно зошто се негира македонското знаме кај албанските политички партии, а новинарот Гоце му укажа дека можеби македонското знаме го има и кај ДУИ, но таму во некој ќош кај што никој не го ни гледа.

Тој рече дека го прашува Гаши за овие прашања бидејќи се нудат различни концепти за мултиетнички соживот, иако тоа нешто не функционира во пракса.

Зборувајќи за 90-тите години, Гаши вели дека поради поголемо антиалбанство од Белград кое стигаше до Скопје, се претставувало дека албанците биле прикажани како ризик за државата, а тие барале само рамноправност.

Барањето за рамноправност на албанците беше гледано како ризик за државата од страна на македонците. После овие избори треба да седнеме сите лидери на политички партии, институти, новинари, да отвориме процес за модел кој ќе биде најдобар за функционалноста на државата. Ние треба да дефинираме да установиме во кој дел државата не ни функционира. Однос на баланс меѓу битните институции, Влада, Парламент, Претседател на држава. Јас сум уверен дека ако суштински не разговараме, ако сите заедно не дојдеме до решение кое ќе создаде функционална држава, тогаш јас не гледам друг начин за да ваква мултиетничка држава која влегува во рамките на преговорите во ЕУ, да биде подобра за сите нејзини граѓани.

На крајот од денот сите имаме исти проблеми. Зошто остана само коалицијата на АА и Алтернатива, зошто не се договоривте и со ДПА и со Беса?

Поради реални причини. Нешто што е многу нездраво кај нас во албанскиот политички блок, не се случува тоа спонтано, туку се случува постојано и тенденциозно. Вие знаете дека господинот Села беше дел од ДПА, јас бев дел од основачите на БЕСА. Поради недоразбирања дојде до раскол помеѓу нас и нив, затоа беше неприродно тоа спојување. Овде не станува збор за суети, туку до хипокризијата. Не можеме да победиме друг, ако сами меѓу себе не можеме да се договориме. Затоа сум убеден дека ни доаѓа помирен период, ќе пловиме во помирни води, а искрено да ви кажам не ми е сатисфкација да го победам ДУИ бидејќи не го гледам како достоинствен противник и покрај тоа што се силна партија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Спасовски најави реконструкција на објекти на МВР заборавени и по 70 години

Министерот за внатрешни работи најави дека реформите во МВР ќе продолжат онаму каде што запреле додека тој бил технички премиер. Реформските процеси во рамките на...

Дарко Панчев за Фокус: Ова е вистината за штедачот со седумте милиони евра во Еуростандард банка

Скопјанец имал заштеда од 7 милиони евра во Еуростандард банка, и се избезумил кога ја слушнал веста дека банката пропаднала, а со тоа и...

Ноле никако да куртули: На мета е на криминлците кои сакаат да заработат користејќи го неговото име

Првиот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ, е злоупотребен од страна на измамници кои со лажно интервју се обидуваат да заработат. На интернет сајтот...

Венко штотуку соопшти: Направени се 1.507 тестирања, од кои се регистрирани 140 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1.507 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-43, Куманово-10, Дебар-3, Штип-4, Прилеп-9, Тетово-12, Струга-7,...

Борисов: Луѓето во Бугарија не чувствуваат дека се во пандемија, полицијата напаѓана со жестокост

Бугарија е единствената земја во која работи се и луѓето не чувствуваат дека се во пандемија. БСП сака избори, но тие не можат да...
- Advertisement -