fbpx
-6 C
Skopje

Град на сенки

АКТУЕЛНО

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Од каде да започнам? Од конзулите, од клавирите, од Широк Сокак, од песните, од чаршијата, од Саат кулата, од Виа Игнација…? Доволно е само да се сетам на вревата од Широк Сокак…

Што направивте со мојот град? Одамна ја нема повеќе таа врева, ја нема повеќе Дембел Чаршија која опстојуваше во свое време на своја локација, ги нема насмевките на лицата и шегите на туѓа и своја сметка кои одеа како локум со кафето… и кафето повеќе не е ритуал, немам ништо против никого, но барем извадетего „лајчето“ од устата и помалку ќе се познавате дека не сте оние кои знаат што е кафето на Широк Сокак, оние кои ги протеравте од мојот град.

Зарем политичарите не треба да бидат сервис на граѓаните? Колку гарнитури се променија, можеби дел беа и истите но во различна боја и полека но сигурно од “стотка” станавме “пееска” која во бељотот не врви пред стотката. И никој не го засега за моите роднини и пријатели кои ги протеравте… за мојот град, за спортот во него, за најдобриот театар, за музиката која ја творевме, за душата која живееше 24 часа. Нема ли некој да сноси одговорност или упорно ќе се менуваат истите за сметка на глупавоста и грешките на претходните? Нема ли некој да сноси одговорност за тоа што не се погрижил да се намали бројот и на оние кои ги протеравте од овој свет? Тие никогаш нема да се вратат и уште повеќе ми недостигаат. Е само на тоа поле направивте напредок…

РЕК Битола пред избори загадува, а потоа се се сведува на математика и тендери и никој не го интересира дека на капијата од тој истиот РЕК се менуваат некролозите како сликички во албум за светско првенство, дека тој истиот РЕК е на сред житницата која ја храни целата држава, дека мојот град стана град со најголем број на канцерогени заболувања, дека мојот град ја пиеше најубавата вода и истата таа вода пред извесен период се слушна дека е канцерогена по некое истражување на некој странски институт… но тогаш беа опозиција, а по промената како и обично никој повеќе не го интересираше ни за водата, ни за воздухот, ни за моите роднини и пријатели, а најмалку за мојот град…

Автор: Благојче Трајковски, член на ИК на ГДУ

Извор: Трибуна.мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повреда при раѓање му ја парализирала раката на малиот Михаил, за лекувањето потребни 15.000 евра

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага на лек за...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мицкоски најавува блокaда на Скопје: Колку е паметно да се одржуваат протестит за време на пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...

Поради неговата сопруга била напишана песната „Македонско девојче“: ТАЖНА ВЕСТ – почиna зетот на пејачката Виолета Томовска

Зоран Росоманов, зетот на македонската фолк-легенда Виолета Томовска почина од последици на ковид-19. За сопругата на Зоран, Невенка, е испеана легендарната песна „Македонско девојче“....

Зад себе има два неуспешни брака: Колку тежи познатиот актер од Истанбулската невеста

Како што ви е веќе познато Оскан Дениз го глуми Фарук од хит серијата Истанбулската невеста. Оскан е роден во Анкара на 19ти Мај...
- Advertisement -