fbpx
-2.9 C
Skopje

Град Скопје ќе потроши 708 илјади денари односно околу 11.500 евра за кафе

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Град Скопје ќе потроши неверојатни 708 илјади денари односно околу 11 500 евра на кафе, пишува Курир.мк.

На официјалната страница на системот за Јавни набавки има објавено оглас во кој под назив на договорениот орган стои Град Скопје и во овој оглас како предмет на договорот на јавна набавка стои набавка на разни видови кафе.

Повеќе содржини: Албин Курти ќе прави „Самоопределување“ во Македонија

Неколку поддржувачи на Алијансата за Албанците (АА) ќе ја реализираат идејата на лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ), Албин Курти за проширување на тој политички субјект и во Македонија, тврди приштинскиот портал „Газета експрес“.

Според порталот, лицето кое ќе ги започне активностите за формирање на ВВ во Северна Македонија е професорот и политички аналитичар Арсим Синани, а меѓу иницијаторите се споменува и Беким Ќоку, некогашен пратеник на Демократската партија на Албанците (ДПА), а сега член на АА на Зијадин Сеља.

ВВ има свој огранок во Албанија, а најавата дека ќе се шири и во Македонија, на собирот на 12 јуни во центарот на косовскиот главен град по повод 21-годишнината од ослободувањето на земјата и 15-годишнината од основањето на партијата, ја објави нејзиниот лидер Курти.

Доскорешниот косовски премиер пред неколку илјади поддржувачи, порача дека „ВВ ги освои срцата на сите Албанци“ и дека „Самоопределување ќе има и во Албанија, во Северна Македонија, во дијаспората и насекаде“.

Во првичните реакции на таа најава, Демократската унија за интеграција порача дека „политичката сцена во земјава е отворена, но гласот на Албанците и онака е доста расцепкан и нивното доаѓање ќе го расцепка уште повеќе“.

Од Движењето Беса изјавија дека немаат информации за таква иницијатива, но оти е „сечие легитимно и демократско право да се натпреварува на избори“. Партијата на Села, која самиот Курти лично ја поддржа на последните парламентарни избори во земјава повикувајќи ги Албанците да гласаат за неа, тогаш ширењето на ВВ го оцени како „добра вест“ и му посака добредојде во Северна Македонија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

НАЈНОВИ ВЕСТИ: Судир меѓу автобус и две возила кај шумарсkи факултет во Скопје

Според изјавата на возачот на автобусот дадена на внатрешната контрола на ЈСП Скопје, стои во соопштението, незгодата се случила околу 15 часот во момент...

Љупчо Николовски со убава вест за граѓаните на источна Македонија

Работната сабота ја завршуваме доцна, но со повеќе одлуки на Владата во интерес на граѓаните. За капиталниот проект во македонскиот Исток, брана на река Отиња...

AМЕРИКАНСKАТA ВОЈСKА НА НОЗЕ : Се очекуваат протести од вooружени приврзаници на Трамп(ФОТО

НАЈНОВИТЕ ВЕСТИ ОД МАКЕДОНИЈА И СВЕТОТ Сите 50 држави во САД и областа Колумбија се во состојба на итен повик викендов поради можни насилни...

СИТЕ ПРИСУТНИ НА АЕРОДРОМОТ ВО ФРАНКФУРТ ЕВАКУИРАНИ: Причината следна

Неколку сектори на аеродромот се затворени поради постапката на полицијата, која побарала од граѓаните да не ги споделуваат снимките од овој настан на социјалните...

Сooбраkajka во Скопје: При судир на два автомобили на ул Јадранска магистрала со тешkи повреди се здобила скопјанka

Најнови вести: Пропаднавме во бездна: Замрзнати лица, очаен пораз на Маkедонија Најново: Еве во кој град е најстудено денес во Македонија Во продолжение веста Скопјанка се здобила...
- Advertisement -