fbpx
1 C
Skopje

Графики на Славица Јанешлиева во Македонскиот културен центар во Њујорк

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Во Македонскиот културен центар во Њујорк, вечерва во 18 часот, ќе биде отворена графичката изложба со наслов „Впечатоци“ на Славица Јанешлиева, уметница со мултимедијален пристап, која по својата примарна вокација е графичар, со исклучителна дарба за визуелна нарација.
Изложбата под кураторство на Маја Чанкуловска – Михајловска на македонската јавност ѝ беше претставена во декември 2012 – февруари 2013 година, а потоа и во „Магаза“ во Битола во 2014 година. Со дел од графиките од оваа изложба, Јанешлиева ја претставува Македонија на низа меѓународни жирирани биенални и триенални светски графички манифестации.

Изложбата е финансиски поддржана од Министерството за култура на Република Македонија и ќе биде отворена во Њујорк до 9 ноември 2017 година.

Славица Јанешлиева е родена 1973 година во Скопје. Дипломирала на ФЛУ 1996 и магистрирала на истиот факултет 1998 година. Редовен професор е на Факултетот за ликовни уметности во Скопје. Ова е нејзина 25-та самостојна изложба, а изложувала на над 200 групни (жирирани, курирани и по покана) изложби. Добитник е на повеќе награди. Нејзини дела се наоѓаат во колекциите на 17 музеи во Македонија, Србија, Полска, Франција, Унгарија, Романија, Белгија, Финска, САД и Јапонија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...
- Advertisement -