fbpx
7 C
Skopje

Граѓанска платформа за разрешување на политичката криза – Проф. д-р Ненад Новковски

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Пишува: Проф. д-р Ненад Новковски

Имајќи ја предвид политичката волја на граѓаните јасно изразена на неодамна завршените предвремени парламентарни избори за излез од политичата криза, недвосмислено и неодложно се наметнува остварување на следнава

Граѓанска платформа за разрешување на политичката криза во Република Македонија

Клучните појдовни основи за ова се:

  1. Бројот на гласови за досегашната владејачка коалиција што е помал од бројот на гласови на граѓаните доверен на партиите и коалициите што се изјаснуваат против продолжување на владеењето на актуелната власт и
  2. Пратениците имаат обврска да се групираат на таков начин што ќе ја одразат волјата на мнозинството избирачи, а тоа, согласно со утврдените броеви на гласови по политички партиии и коалиции, е оваа власт да се смени.

Неопходните услови за успешна реализација се:

  1. Хипотеките и сите други инструменти за обезбедување безразложна послушност на пратениците кон партиските водства, ќе се сметаат за противзаконкси и секој обид за нивна примена ќе биде строго санкциониран и
  2. Формирање на техничка влада што ќе ја изразува волјата на избирачите од редови на професионалци што не се обврзани на никаков начин кон политичките лишности коишто се засегнати со правосудните предмети поврзани со кризата што се во тек.

Бараните цели ќе ги оствари Техничка Влада којашто ќе биде ослободена од притсокот на клиентелизмот на партиите и дневнополитичките пазарења.

Прва цел ќе биде итно затворање на клучните предмети поврзани со масовното прислушување на граѓаните и злоупотребите поврзани со него. За таа цел ќе се обезбедат сите ресурси на постојните институции и ќе бидат формирани нови, неопходни за ефикасно и навремено затворање на случаите.

Техничката Влада ќе ги укине сите одредби на законите со коишто се наметнуваат преголеми обврски и санкции за граѓаните. Ќе бидат укинати сите законски решенија со коишто се отстапува од правецот на европските интеграции, како што е случајот со оние што отстапуваат од Болоњскиот Процес.

Техничката Влада ќе ги укине сите нерационално основани агенции, ќе ги редуцира платите на функционери во агенциите што неосновано драстично отстапуваат од вообичаените и ќе ги ги укине сиет привилегии што излегуваат надвор од системот и вообичаената пракса во демократските држави.

Со цел за затворање на процесот на реализација на Рамковната спогодба, а во функција на афирмирање на принципот на справедливост, неопходно е процесуирање на запрените предмети вратени од специјалниот суд во Хаг, коишто не се дел од изворниот закон за амнестија.

Спорот за името ќе биде решаван врз основа на хармонизирана позиција на сите релевантни политички субјекти,откако ќе бидат обелоденети досегашните активности на надлежните институции, што е неопходен услов да може јавноста да биде запознаена и за конечната одлука да се утврди став на референдум. Недопустливо е постојано да се повикува на референдум, а притоа сите активности да се спроведуваат во невидена тајност.

Ќе биде сменет изборниот систем со воспоставување на активна регистрација на избирачите и пропорционален изборен модел со една изборна единица.

После обезбедувањето на клучните услови за решавање на политиката криза ќе бидат по забрзана постапка потпишани договорите за членство во НАТО и отпочнување на преговори со Европската Унија, а веднаш потоа организирани фер и демократски избори за нов состав на Собранието на Република Македонија.

Партиските лидери се повикуваат да не се спротивставуваат на никаков вначин на волјата на граѓаните и да се стават во служба на спроведување на оваа Платформа, преку заедничка поддршка на формирањето на Техничка Влада што нема да биде условена од нивните интереси.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...
- Advertisement -