fbpx
20.8 C
Skopje

Грчката Влада: Благодариме на ФИРОМ што прифатија ерга омнес, останува да најдеме одредница за името

АКТУЕЛНО

По изјавата која македонскиот премиер ја даде веднаш после лидерската средба, се огласи грчката Влада.

Додека Македонците се изреволтирани од простапот на Зоран Заев и од идеите кои тој ги прифаќа, а за цел народ се неприфатливи, од грчката страна пристугнаа пофалби и благодарност до нашиот премиер.

Во соопштението од Владата на Грција се порачува: „Благодариме на ФИРОМ што го прифати моделот ерга омнес“.

Понатаму порачуваат дека откако Македонија попушти по ова прашање, сега заедно ќе бараат решение со географска или временска одредница.

Секако, Грците не кријат дека се договара промена на македонскиот Устав, па истото го споменуваат и во ова соопштение.

Во изјава по крајот на лидерската средба премиерот Зоран Заев потврди дека Република Илиденска Македонија е предлогот кој што треба да го реши спорот со  Грција. Тој кажа дека ниту тој, ниту македонскиот народ немал никакви териториални претензии кон Грција. Заев кажа дека името ќе биде за севкупна употреба, што значи дека ќе има промени во Уставот.

-Сега нам ни треба нов четврт Илинден, во кој ќе се обидиниме повторно, четвртиот Илинден е нашата светла иднина. Со четврт Илинден со евентуален договор за Република Илиденска Македонија неповратно го отвораме патот кон членството во ЕУ и Нато, изјави Заев.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -