fbpx
7 C
Skopje

Греено вино за празничен шмек и за победа на настинката!

АКТУЕЛНО

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Србија пред затворање: Ситуацијата во Ниш е на раб на катастрофа

Во Ниш и натаму расте бројот на заболени со ковид-19. Од вчера тестираните 679 материјали, според податоци на Домот на здравје, позитивни резултати добиле...

Ги чувствувате првите знаци на настинка? Се чувствувате настинато, немате доволно енергија и желба за работа, ве болат мускулите и сакате да одморите?

Сега е моментот да превземете мерки. Не! Не посегнувајте по апчиња и лекови!

Ако реагирате навреме, можете да се ослободите од настинката и без помош на лековите.

Грееното вино е одличен пијалок за да се стоплите во овие зимни и студени денови. Најчесто се приготвува од црвено вино кое може да биде зачинето со цимет, каранфилче, ванила или портокал и исклучиво се служи топло.

Грееното вино е убаво, бидејќи го стоплува телото, но и душата.

Eве неколку рецепти и методи за приготвување на овој чудесен пијалок кој ќе ви биде вистински пријател на вам и вашиот партнер во овие студени зимски денови, но и вистински лек доколку сте настинати или доколку сакате да се стоплите:

Најдобро е виното да е домашно, но ако немате такво, купете добро црвено вино од најблиската продавница. Истурете околу 200 мл во едно тенџере и ставете го да се згрее. Откако виното ќе се загрее, додадете лажичка мелен црн пипер.

Промешајте малку и отстранете го од шпоретот малку пред да зоврие. Не пијте го веднаш, бидејќи може да го иритирате вашето грло. Целта е да се стоплите, а не да се напиете.

Зошто грееното вино помага во комбинација со црн бибер?

Самото вино го зајакнува имунолошкиот систем и ве загрева. Црниот бибер пак е богат со витамин Е, и со витамин Ц и ги прочистува дишните патишта од стекнатиот слузест секрет. Со ваквиот пијалок можете лесно да ја победите настинката без да го товарите вашиот организам со хемија и штетни материи.

Направете го овој рецепт и уживајте во овие студени зимски денови заедно со вашите најблиски.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...

(Фото) Легнала да спие и никогаш не се разбудила а мислеше дека е само уморна

Шејла Ровел проговорила за своето страдање, откако нејзината 21- годишна ќерка отишла да си легне во кревет поради главболка, а не сфатила дека добила...

ТАЖНА ИСПОВЕД: На синот и снаата им дадов се, а тие ме оставија на улица

Живеам со мојот син и снаата во нивното лошо расположение. Им дадов сè, а тие ми го “собраа“ имотот откако почина сопругот. Сега ниту...
- Advertisement -