fbpx
7 C
Skopje

Груевски ја преминал границата маскиран т.е облечен во жена

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Унгарските медиуми се полни со вести за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Будимпешта. Тие пренесуваат дека портпаролот на унгарскиот премиер демантирал дека Виктор Орбан се сретнал со експремиерот Никола Груевски.

„Премиерот вчера се врати дома, се сретна со две лица, но не и со човекот за кого прашувате“, рекол Бертланд Хаваси, кој е дел од кабинетот на Орбан за тамошните медиуми.

Според унгарските новинари со кои контактира „Макфакс“, Груевски во земјата, најверојатно, пристигнал во петокот. Тие велат дека би биле изненадени доколку Груевски се наоѓа во резиденцијата на Орбан. Новинарот Золт Кернер од „24.ху“ за „Макфакс“ вели дека првите денови од престојот во Будимпешта Груевски ги поминал во хотелот Кемпински во Будимпешта.

„Пред неколку месеци Владата воведе измени во Законот за имиграција. Според оваа процедура, во истиот момент кога ќе ја преминел границата, Владата требало да го врати Груевски назад во Македонија или во Србија доколку навистина пристигнал во земјата преку Србија бидејќи двете се сметаат за безбедни земји. Ако Србија одбие да го прифати, дури тогаш ќе треба да почне процедурата за азил. Ова е вообичаената процедура за барателите на азил. Целата процедура треба да заврши во рок од 60 дена или ако е по брза постапка, за 15 дена. Ние не добивме информација која процедура е избрана“, вели новинарот Кернер.

Унгарските медиуми пренесуваат различни информации за бегството на Груевски. Најголемиот унгарски весник index.hu пренесува дека Груевски ја преминал унгарската граница облечен во женска облека. Весникот, повикувајќи се на македонски медиуми, пренесува и за апсењето на Миле Јанакиески и Кирил Божиновски, бидејќи постоел ризик тие да избегаат исто како Груевски. Интересно е дека поголем број унгарски медиуми се повикуваат на официјални изјави од македонските власти, е на на унгарските.

Прочитајте повеќе на порталот Точка – Овде

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нема резултат состанокот на заедничката мешовита експертска комисија за историски и образовни прашања за спроведување на договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија

Нема никаков напредок во споровите со Република Македонија. Ниту вториот ден, од работата на зедничката мешовита експертска комисија за историски и образовни прашања, воспоставена...

Беше ѕвезда во Реал Мадрид и му предвидуваа голема кариера, сега прогласува банкрот

Кога во 2007 година тогаш 20-годишниот холандски фудбалер Ројсон Дренте потпиша за Реал Мадрид, многумина му предвидуваа голема кариера. Меѓутоа, Дренте не се наигра...

Зоран Заев се прости од Баге: ТАЖНА ВЕСТ – силно ме погоди веста за омилениот другар за неговите пријатели, Благоја Стефановски Баге

Премиерот Заев на својот фејсбук приофил се прости од поранешниот министер за култура, актер и долгогодишен театарски работник Благој Стефановски – Баге кој вчера...

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ извика “да живее Зоран Заев”: Се огласи и Костадинов

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за надворешни работи, портпаролот на опозициската партија, Димче Арсовски направи лапсус и викна „Да живее Зоран Заев“. По...

Резултатите за изминатите 24 часа: Дури 2824 луѓе биле тестирани, позитивни се 1100

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-439, Куманово-56,...
- Advertisement -