fbpx
-1 C
Skopje

Груевски: Ќе ги истерам на клоци ако го нарушат принципот „победник со победник“

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во вечерашното интервју на ТВ НОВА рече дека ДУИ никогаш не барале писмени гаранции од ВМРО-ДПМНЕ.

„Ги разбирам зошто од СДСМ бараат писмена гаранција, Заев секогаш свесно лаже“, рече Груевски.

Оваа изјава е спротивно на тврдењето на ДУИ дека барале писмени гаранции и од ВМРО-ДПМНЕ, како што сега бараат од СДСМ. Тој додаде дека ако ДУИ го  наруши принципот победник со победник, треба да се свесни дека нешто што барале и тешко го добиле, не смеат повеќе да го побараат повторно.

„Ако сега се наруши овој принцип, кажав дека тој што ќе дојде во штабот да бара коалиција по овој принцип, ќе го истерам на клоци“, рече Груевски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ предупреди дека градоначалниците од ДУИ нема да добијат повеќе поддршка и дека имаат причина да се плашат. Груевски го повтори ставот на неговата партија дека предвремените избори заедно со локалните се најдоброто решение за Република Македонија.

За послабиот резултат на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски ги обвини, како што рече медиумите на Сорос  работеле на уривање на раководството на ВМРО-ДПМНЕ.

„Јас пред година две предложив мерки да се справиме со медиумите, но не бев поддржан во партијата.
На овие избори иако сите викаме дека беа демократски, претходеше година на сериозно влијание од надвор да се влошат позициите на ВМРО-ДПМНЕ, одредени фактори од надвор се правеа да му помогнат на СДСМ“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во интервју за ТВ Нова.

Тој кажа и дека не дал согласнот ниту за продолжување на мандатот на СЈО, но и дека ДУИ го имале истото мислење иако не сакале да признаат, истовремено, нагласувајќи дека двојазичноста на целата територија на државата за ВМРО-ДПМНЕ е нелогична и неприфатлива.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нов Зеланд се тресе како вејка на ветрот: Трет силен земјотрес. Издадено предупредување за цунами

Трет силен земјотрес го погоди Нов Зеланд за само неколку часа. Магнитудата овој пат беше 8,1 степен, што е најсилна од трите земјотреси. Можни се...

Доктор Николов го повика Филипче на ТВ Дуел: Министре излезете со мене на дебата наместо да се самофалите

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов, го повикува министерот за здаравство, Венко Филипче, на дебата на која би дискутирале за актуелните...

Ако не сакате да одите во теретана, а да изгледате згодни, ова е решение за вас (Видео)

Дечкото одлучил дека не му се исплати да оди во теретана кога Алиекспрес има достава до дома, пишуваат нашите колеги од Мотика.мк во description...

Стојан за Нимет: Е тоа е соживот, ниту го знам ниту го познавам, но ме контактираше на фб за да ми помогне

Некои гестови и постапки заслужуваат јавна благодарност. Денес во Скопје брзајќи да стигнам на работен состанок ја изгубив возачката дозвола. Еден час подоцна добив...

Дали сте знаеле дека во македонската азбука има две зборчиња? Погледнете!

Македонската азбука ја учиме уште во предучилишна возраст, а потоа истата ја користиме целиот живот. Но, ретко кој забележал дека во нашата азбука се кријат...
- Advertisement -