fbpx
5 C
Skopje

Груевски најави жестока борба против криминалот и корупцијата од вечерашната конвенција

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Субвенции, автопатишта, социјална политика, пензии, сиромаштија, плати, образование, штедење енергија, нови закони, гасни електрани, ветерници. Повеќе од еден час лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски го презентираше документот „Новата ера“ со планови за наредната декада за Македонија.

Најавувам жестока борба против криминалот и корупцијата, судиите треба да бидат независни и непристрасни. Полицијата треба да е сервис на граѓаните. Медиумите ќе добиваат финансиска помош од државата, рече Груевски.

– Ова ќе се оствари со победа на локалните избори и барањето за одржување на предвремени парламентарни избори, рече тој.

Во време на хаотичност и неспособност излегуваме со документ, кој покажува дека тоа што го нудиме ќе го исполниме. Нашата битка е да се живее достоинствен живот, да се подобри животниот стандард, работиме да ги решаваме проблемите на луѓето.

Пред нас се локалните избори, со пенкалото се одлучува за судбината на твоето место, општина и земја. Еден ден многумина од вас ќе се прашуваат дали го направивте вистинскиот избор рече тој и се обрати до членството:

-Никогаш не се предавајте да го правите она што е најправедно за вашата држава. Не се откажувајте од луѓето на кои им верувате. Колку и да се обидува овој новосоздаден систем да те убеди дека не можеш, толку треба да туркаш напред. Денеска секој од нас започнува нова битка.

Имајте ја самодовербата да говорите за вашите соништа. Вечерва не ги спомнав нашите политички опоненти, народот очекува проекти и да шириме позитивна енергија. Позитивна порака, гордо одиме напред, нека ечи од сите нас, кон победа на овие избори, кон предвремени парламентарни избори, рече Груевски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...
- Advertisement -