fbpx
-1 C
Skopje

Груевски: Новата ера ќе донесе нови 150. 000 работни места

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Новата ера ќе донесе нови 150.000 работни места. Тоа го ветуваат оние кои веќе отворија нови 173.000 работни места. Ние кога ветуваме имаме потркрепа. Скромно, ако можеме да изненадиме и со повеќе, порача Груевски на вечерашиот митинг во Македонски Брод.

Во новата ера се планира сиромаштијата да се намали за ¾,  да има најниски даноци во светот како што е сега. Невработеноста кај младите планот е да се преполови и да има поголеми можности со специјални проекти за стекнување на сопствен дом. Ние веќе започнавме со проект за купување куќа за млади со сериозни грантови. Тоа ќе продолжи и ќе има најмалку уште еден таков проект за повозрасните, рече Груевски.

Предвидени се и низа проекти за образованието.

-Издвојувањето на 6% од БДП за финансирање на образованието е дел од нашиот план, од нашата визија за новата ера. Образованието е исклучително важно. Многу повеќе вложувања во екологијата, за почиста животна средина. Во образованието ќе се оди на подобрување на квалитетот на знаење и на креативните способности на младите луѓе. Со цел да се дојде во ситуација Македонија да влезе во првата половина на листата на Пиза во делот образование според квалитетот на основни  и средни училишта. Македонија од земја која сега е нето увозник на електрична енергија , преку вложувања во нови капацитети, ќе прерасне во земја нето извозник, односно ќе произведува повеќе отколку што и е потребно. Така ќе има и за извоз и за повеќе заработка, порача Груевски.

Неговата визија за Македонија е земја во која функционираат  интелигентни и одржливи градови. Најави крупни проекти за Македонски Брод.

-Во 2018-та година ќе се градат три водоводни системи, ќе се реконструира пречистителна станица. Во 2020-та година ќе се гради водоводен систем. Ова ќе придонесе за подобар живот и полесно функционирање…. Имаме големи проекти за во патна инфраструктура. Ќе се заврши реконструкцијата на патните правци од Македонски Брод до Скопједо крајот на годинава. Од Македонски Брод до Сланско, патот до Долни Манастирец. Ќе се доизгради патот до населеното место Косово…., посочи Груевски.

Во Македонски Брод ќе се реконструираат училиштата и дворовите, ќе се изградат нови кошаркарски игралишта, улична фитнес зона, спортски игралишта и ќе се реновираат постоечките.

-Ќе се урбанизираат сите подрачја на општината. Ќе се инвестира во подготовка на инфраструктурни проекти како улици, пешачки патеки, водоводи, канализации, изградба и реконструкција на училишта и градинки и други проекти за иднината на општината Македонски Брод, рече Груевски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ порача дека идната генерација на македонски граѓани никогаш не смее да се откажува и дека народот одлучува за иднината на Македонија. Им посочи да стават крај на помрачувањето од актуелната власт.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -