fbpx
-4 C
Skopje

Груевски од Будимпешта: Грешка беше бојкотирањето на референдумот, требаше да се гласа „против“, таа идеја ја изнесов уште во 2005 на конференција на УМС

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Екс премиерот на Македонија Никола Груевски кој е во бегство и се наоѓа во Будимпешта, повторно се огласи на социјалните мрежи, овој пат со честитка за потпишувањето на протоколот со НАТО, но и со долг напис во кој се осврнува и на прашањето за референдумот.

„Ќе беше уште потриумфално, можеби и со подобри ефекти на краток рок, доколку наместо стратегија „бојкот“ се одеше и се победеше со стратегија „против“ за што сум уверен дека со навремено отпочната силна и интензивна кампања, уште од крајот на пролета 2018-та, и со 10-тина набљудувачи на секое гласачко место, ќе донесеше грандиозна победа на „против“ наспроти „за“. Мојот мотив и убеденост беше да победи „против“ на прашањето за договорот од Преспа во таква форма и со таква содржина, но откако видов дека се дозволи идејата за бојкот многу брзо и непречено да заземе такви големи размери, веќе беше ризично со повик за гласање „против“ да се дели македонското национално „ткиво“, а во корист на намерите на марионетската власт и начинот на кој таа ја вршеше целата операција“, пишува Груевски.

Реформаторот Петар Богојески кој беше жестоко нападнат и критикуван од сопартијци токму поради неговиот став за да се излезе и да се гласа против на референдумот за името, денеска, по објавата на Груевски, се огласи на фејсбук и го праша: Кој е сега предавникот?!

„Груевски – реформатор?!?
И гласот “против” е глас за Македонија! – сега Ви текна?!?
Кој е сега предавникот?!?
Каде сте патриоти, кај отидовте?!?
Не за Вас, ами од Вас плаче Македонија!!!“, напиша Богојески на својот фејсбук профил.

Она што е многу интересно е што екс премиерот Груевски вели дека ја осмислил идејата за референдумот уште во 2005 година и ја претставил на годишната конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ:

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново видео на „Тик-Ток“ во кое возач лудува по македонските улици и вози со 255 км/ч (ВИДЕО)

По вчерашното видео на „Тик-Ток“ каде граѓани користат полициски значки и палки за да поминат патарини денес е објавено ново видео каде возач управува...

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...
- Advertisement -