27 C
Skopje

Група Демиркапијци градат куќа на загрозено семејство – е на овие луѓе треба капа да им се симне

АКТУЕЛНО

Тимот за одговор при катастрофи трага по исчезнатиот велешанец кај Белештевица

Четворица волонтери од Тимот за одговор при катастрофи од Црвен крст на РСМ Општинска организација Велес попладнево се вклучија во потрагата по исчезнатиот велешанец...

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

Малото гратче Демир Капија, познато по клисурата и по винскиот туризам, во изминатиот период станува препознатливо место и по хуманоста и заедништвото на жителите. Сложните граѓани во повеќе наврати ја покажаа својата човечност и им излегоа во пресрет на свои сограѓани на кои им е потребна помош за лекување, за обновување на нечиј дом и собирање на донации.

Веќе неколку недели наназад демиркапијци се активно вклучени во нова работна акција, со цел да се изгради дом за единаесет члено семејство од селото Бистренци, кое се наоѓа во тешка материјална состојба. Родителите и нивните девет деца, од кои пет се малолетни, наскоро во дворот покрај старата куќа ќе добијат и нов дом, со неколку спални, кујна и купатило, во кои ќе можат да имаат достоинствени услови за живот.

Целата акција започнала од Благоја Велковски (67), по потекло од Демир Капија, кој веќе 24 години живее во Канада, каде што работи како личен асистент на лица со посебни потреби, а има и свој приватен бизнис.

Тој е познат како голем хуманист кој неретко помага на своите сограѓани, и лани донираше 3.000 долари за лекување на деветгодишно дете од градот. Сега пак, решил дека на единаесет членото семејство помошта му е повеќе од неопходна, и со поддршка на градоначалникот Лазар Петров, но и на повеќе институции и граѓани, ја започнал изградбата на семејниот дом.

-Мотивацијата за да им помагам на луѓето ми е тоа што сакам сите од заедницата да се зближат, да се прати порака дека никој не смее да живее изолиран и сам со својата мака. Во Демир Капија има многу хумани луѓе, на кои не треба два пати да им се рече за помош, еве како и за случајот со детето на кое му беа потребни финансии за лекување, така и сега за семејството веднаш наидов на позитивни реакции и искрена желба да се помогне.

Целиот текст прочитајте го на Фокус

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Тимот за одговор при катастрофи трага по исчезнатиот велешанец кај Белештевица

Четворица волонтери од Тимот за одговор при катастрофи од Црвен крст на РСМ Општинска организација Велес попладнево се вклучија во потрагата по исчезнатиот велешанец...

Заев: Го добив мандатот, се подготвувам да бидам премиер 4 години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, како одговор на новинарско прашање изјави дека утрово имал средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети Денеска го добивам мандатот...

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат...
- Advertisement -