fbpx
6 C
Skopje

Хамас за прв пат направи промени во својата политичка програма

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Палестинската радикална партија Хамас за првпат во својата историја направи промени во својата политичка програма. Таа ја усвои идејата за палестинска држава во границите од 1967 година, инсистирајќи за “политичкиот”, а не религиозен карактер на конфликтот со Израел.
Документот содржи 42 точки и беше објавен на интернет на страницата на Хамас во моментот кога во Доха почна прес-конференција на лидерот на Хамас Халед Мешаал. Хамас се смета за терористичка организација од САД, ЕУ и Израел, а многу од нејзините лидери се предмет на санкции.  Главната промена е признавањето на државата Палестина во границите од 1967, а имено пред израелската окупација на Западниот Брег, појасот Газа и источен Ерусалим. Тоа го објасни висок раководител од Хамас, кој побара анонимност. Промената во политичката програма на Хамас не го вклучува признавањето на Израел. Друга важна точка во овие дополнувања е разграничувањето на Евреите како “верска заедница од една страна и од друга – окупацијата на Палестина како ционистички проект”.
Во текстот е поставено и дистанцирањето на Хамас и египетските „Муслимански браќа“. Документот на Хамас ќе биде претставен и пред неколку странски престолнини, дел од кои одбиваат дијалог со палестинската организација. Од кабинетот на палестинскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го окарактеризираа новиот документ на Хамас како “полн со лаги”.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -