fbpx
4 C
Skopje

Хан: ЕК ќе препорача отворање на пристапните преговори за полноправно членство со Северна Македонија и Албанија

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Европската комисија (ЕК) ќе препорача отворање на пристапните преговори за полноправно членство со Северна Македонија и Албанија кон крајот на мај, потврди комесарот задолжен за проширување на ЕУ Јоханес Хан.

Во интервју за Радио Слободна Европа (РСЕ), Хан потврди дека препораката ќе биде објавена на 29 мај, кога Европската комисија ќе го објави годишниот извештај за напредокот на земјите кои се во процесот на проширување.

-За две недели ќе го претставиме нашиот годишен извештај каде што дефинитивно ќе препорачаме отворање на преговори за двете земји (Северна Македонија и Албанија), изјави Хан.

Како што посочи европскиот комесар, од земјите-членки на ЕУ зависи дали ќе се согласат со препораката на Европската комисија.

-Двете земји ги исполнија условите и сега е до земјите-членки да излезат со политички проценки, истакна Хан.

Инаку, ова ќе биде прва препорака за Албанија и десета за Северна Македонија.

Од 2009 година, ЕК препорачува отворање на пристапни преговори. Сепак, оваа препорака сè уште не добиваше согласност од страна на земјите-членки кои имаат овластување да донесат конечна одлука за ова прашање. Во меѓувреме, Скопје и Атина го потпишаа Преспанскиот договор, кој треба да го деблокира евроатлантскиот пат на Северна Македонија, пишува РСЕ.

Официјално Скопје направи извонредна работа во исполнувањето на сите услови за започнување на преговорите за членство со ЕУ. Треба да го признаеме огромниот напредок што го постигна Северна Македонија во надминувањето на билатералните конфликти, што беше и предуслов за идното членство, истакнува Јоханес Хан.

Како што наведува РСЕ, беше планирано Советот на министри на ЕУ да одлучи да ги започне преговорите за пристапување со овие земји на состанокот во јуни. Сепак, во европските кулораи циркулираат информации дека дебатата ќе биде одложена за подоцнежен датум, бидејќи на некои земји им е потребна согласност од националните парламенти и дека временската рамка меѓу препораките и јунската пауза е многу мало за да се испочитуваат сите постапки.

Запрашан да ги потврди наводите далиа одлуката за пристапните преговори ќе биде одложена за подоцнежен датум, Јоханес Хан за РСЕ вели дека „намерата секогаш била одлука да се донесе во текот на летото”.

Според неофицијални информации на РСЕ, во ЕУ постојат назнаки дека се размислува за можна расправа за отпочнување на пристапните преговори на министерскиот состанок во јули, што ќе биде првата важна седница за време на финското претседателство на ЕУ. Финска го презена претседателството со ЕУ на 1-ви јули.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Панталони исечени како танга: Карлеуша во многу провокативно издание (Фото)

Кога надворешната температура е само 5 степени српската пејачка Јелена Kарлеуша е во секси стајлинг, панталони исечени како танга, халтери, долна облека исто како...

Штотуку објави: Јоци распали по Апасиев – мизеријо, како не ти е срам?

Истите лекари и сестри, на кои #факфејс Апасиев и Крмов, им блокираат со вмровци работа на Собрание и носење Буџет, со 3.000 амандмани,...

Јоци: Бранко, здраво и збогум – дојдоа нови деца во СДСМ, не знаат ни како изгледаш

Бранко се јави, вајстина се јави! Колку трогателно. Туку, екс претседателот на Македонија и на СДСМ, Бранко Црвеновски, со пензија од 100.000 денари, кој го...

Шаќири до лидерот на Левица: Апасиев најдобро е да не им се обраќа на Албанците, сè додека е вака настроен кон нив

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, вчера на неговиот фејсбук-профил напиша статус во кој им се обрати на Албанците во Македонија: „Драги сограѓани АЛБАНЦИ. Замислете ваква...

СЗО препорача носење маски и дома

Носење маски и дома препорачува СЗО поради спречување на ширење на зарзата во случаеви кога им доаѓаат надворешни посетитли и кога неможат да одржуваат...
- Advertisement -